overfm.gr | ΣΠΟΡ | Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 25αρας: «Ασημένιος» ο Βαζαίος

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 25αρας: Νέα τεράστια επιτυχία για τον Έλληνα πρωταθλητή, ο οποίος κατέκτησε την 2η θέση στα 100 μέτρα μικτή ατομική στο Καζάν.

Τεράστιος Ανδρέας Βαζαίος! Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 100 μέτρα μικρή ατομική στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 25αρας πισίνας που πραγματοποιείται στο Καζάν.

Ο 27χρονος τερμάτισε στον τελικό με χρόνο 51.72, όντας πίσω μόνο από τον Ιταλό Μάρκο Όρσι, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με χρόνο 50.95.

Μία ακόμη σπουδαία επιτυχία για τον Έλληνα πρωταθλητή και την ελληνική κολύμβηση γενικά. Με τον 27χρονο να γράφει για μία ακόμη φορά ιστορία, κάνοντας υπερήφανους όλους τους Έλληνες. Ο Βαζαίος είχε κατακτήσει πριν από μερικές ημέρες το χρυσό μετάλλιο στα 200 μέτρα μικτή ατομική, προσθέτοντας απόψε ένα ακόμη μετάλλιο. Το 4ο για την Ελλάδα στη διοργάνωση του Καζάν και το 17ο συνολικά.

Στον τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος υπήρξε μία ακόμη ελληνική συμμετοχή. Με τον Γιώργο Σπανουδάκη να τερματίζει στην 7η θέση με χρόνο 52.65.