overfm.gr | Aθλητισμός | Ευρωπαϊκό ομαδικού – Ήττα και αποκλεισμός για εθνική αντρών

Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ομαδικού στην επιτραπέζια αντισφαίριση η εθνική αντρών γνώρισε ήττα 3-0 από τη Σουηδία

Στην ανωτερότητα της Σουηδίας υποτάχθηκε η εθνική μας ομάδα επιτραπέζιας αντισφαίρισης των ανδρών. Στο δεύτερο και τελευταίο παιχνίδι της για το 2ο γκρουπ, έχασε 3-0. Η Σουηδία είναι το ένα από τα φαβορί της διοργάνωσης και πρώην πρωταθλήτρια κόσμου και Ευρώπης.  Στον αγώνα αναμετρήθηκε με την ίδια τριάδα, που παρέταξε και  απέναντι στο Βέλγιο. Αξίζει να σημειωθεί πως είχε τα καλά της διαστήματα, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει κάτι ουσιαστικό.

Τερμάτισε στην 3η θέση η Εθνική

Με αυτό τον τρόπο περιορίστηκε στην 3η θέση του γκρουπ. Η 3η θέση την αποκλείει από την συνέχεια ό,τι κι αν γίνει στην αυριανή τελευταία αγωνιστική. Η Σουηδία και το Βέλγιο θα διεκδικήσουν την πρωτιά. Ενώ ταυτόχρονα και την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Επιπλέον, το συγκρότημα του Κώστα Βατσακλή, το οποίο πήγε στη Ρουμανία με χαμηλό μέσο όρο ηλικίας, είχε σίγουρα την ευκαιρία να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα και από το σημερινό ματς.

Η αναμέτρηση του Γιάννη Σγουρόπουλο…

Το Α είχε η Ελλάδα και σε αυτόν τον αγώνα και πρώτος στο τραπέζι μπήκε ο Γιάννης Σγουρόπουλος (νούμερο 151 στην τρέχουσα παγκόσμια κατάταξη). Αντίπαλός του ο Τρουλς Μέρεγκαρντ (Νο 77) σε αγώνα, που έφερνε ευχάριστες θύμισες για την Ελλάδα. Ο πρωταθλητής μας είχε νικήσει το 2018, στο ίδιο μέρος, τον 19χρονο σήμερα Σκανδιναβό στον τελικό του απλού νέων στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Τρία χρόνια μετά όμως, τα πράγματα ήταν διαφορετικά.

Ενα κλικ καλύτερος ο Μέρεγκαρντ

Ο Μέρεγκαρντ παρουσιάστηκε ένα κλικ καλύτερος από τον Ελευσίνιο άσο. Ενω είχε το προβάδισμα σε όλα τα σετ και επικράτησε με 3-0. Ο Σγουρόπουλος δεν είχε αρνητική απόδοση. Αλλά με καλή τακτική και μεγαλύτερη γκάμα σε χτυπήματα ο Σουηδός είχε πάντοτε τον τελευταίο λόγο. Στο 3ο σετ ο τρις πρωταθλητής Ευρώπης των νεαρών ηλικιών αντέδρασε στο αρχικό 0-6 κι έφτασε στην ισοφάριση σε 10-10, όμως κάμφθηκε στην παράταση.

Ο αγώνας του Κωνσταντίνου Κωνσταντινόπουλου

Στο δεύτερο αγώνα ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος (Νο 469) συνάντησε τον Άντον Σέλμπεργκ, πρωταθλητή στο Τσάμπιονς Λιγκ πέρσι με την Μπορούσια Ντίσελντορφ (Νο 51). Ο αριστερόχειρας διεθνής μας είχε την ευκαιρία να παίξει ελεύθερα και να μετρήσει δυνάμεις σ’ ένα ματς, που από μόνο του αποτελούσε και πολύτιμη εμπειρία. Δεν απέφυγε την ήττα με 3-0 σετ, πάντως έδειξε τις αρετές του. Διεκδίκησε γερά το 1ο σετ, στο οποίο μάλιστα ισοφάρισε από 7-10 κι έχασε με διαφορά τα επόμενα δύο, καθώς είχε προβλήματα στο σερβίς του αντιπάλου κι επιπλέον δεν μπόρεσε να εφαρμόσει το παιχνίδι του.

Στον τρίτο αγώνα ο αδερφός του Γιώργος Κωνσταντινόπουλος

Ο αδερφός του, ο Γιώργος Κωνσταντινόπουλος (Νο 447), τοποθετήθηκε σήμερα στη θέση 3 και τέθηκε αντιμέτωπος με τον Γιον Πέρσον, βασικό μέλος της εθνικής Σουηδίας. Το 2018 κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα ομαδικού (Νο 43 στον πίνακα αξιολόγησης). «Ζεστός» από τους δύο αγώνες, που έδωσε χτες απέναντι στο Βέλγιο, ο αριστερόχειρας πρωταθλητής μας,  προσπάθησε να πιέσει.

Πίεσε ο Γιώργος Κωνσταντινόπουλος

Η πίεση ήρθε κυρίως με καλό σερβίς και forehand επίθεση και είχε αρκετές καλές στιγμές. Παράλληλα  έφτασε σε ανατροπή των προβλέψεων δεν μπορούσε όμως, Με ήττα 3-0 σετ γράφτηκε και το τελικό αποτέλεσμα. Αναμφίβολα χρήσιμο το τεστ βέβαια, όταν ένας παίκτης σαν τον Πέρσον βρίσκεται σε πιο ψηλό επίπεδο.  Ταυτόχρονα έχει και το χαρακτηριστικό να δίνει μπάλες σε άλλους χρόνους και σε πολύ δύσκολα σημεία.

Στον πάγκο της Ελλάδας κάθισε ο Νίκος Αντωνιάδης. Αναπληρωματικός της Σουηδίας ήταν σήμερα ο πρώτος της παίκτης. Το νούμερο 9 της παγκόσμιας κατάταξης και δευτεραθλητής κόσμου στο απλό ανδρών Ματίας Φαλκ.