overfm.gr | ΣΠΟΡ | Ευρωπαϊκό κολύμβησης: Τρομερός Χρήστου, κατέκτησε το χρυσό στα 50μ. ύπτιο

Ο Απόστολος Χρήστου κατέγραψε χρόνο 24.36 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 50μ ύπτιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης που διεξάγεται στη Ρώμη.

Σπουδαίος Απόστολος Χρήστου. Ο Έλληνας αθλητής με πανελλήνιο ρεκόρ τερμάτισε στην πρώτη θέση στα 50μ. ύπτιο και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υγρού στίβου της Ρώμης.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ήθελε μία μεγάλη επίδοση και την κατάφερε στο καλύτερο σημείο στον τελικό. Ο Χρήστου κατέγραψε χρόνο 24.36 το οποίο αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ, βελτιώνοντας το 24.39 που είχε ο ίδιος.

Ο Ιταλός Τσεκόν ήταν αυτός που διεκδίκησε με τον Χρήστου τη νίκη μέχρι τέλους τελικά οριακά βγήκε δεύτερος με χρόνο 24.40. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Γεμρανός, Όλε Μπράουνσβάιγκ με 24.68.