overfm.gr | Super League 1 | Ευρωπαϊκή παράσταση του Παναθηναϊκού στο «Γ. Καραϊσκάκης»

Ο Παναθηναϊκός άλωσε το «Γ. Καραϊσκάκης, επικρατώντας 2-1 του Ολυμπιακού και είναι έτοιμος για ένα εισιτήριο που οδηγεί στο Europa Conference League.

Ο Παναθηναϊκός έδωσε ακόμη μία παράσταση Ευρώπης και αυτή την φορά στην έδρα του «αιώνιου» αντίπαλού του. Οι «πράσινοι» χάρις σε γκολ των Παλάσιος και Σένκεφλεντ νίκησε 2-1 τον Ολυμπιακός στο «Γ. Καραϊσκάκης» και πλέον είναι στο +2  από τον 3ο Άρη και την 4η  ΑΕΚ.

Η εικόνα του αγώνα:

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο συγκεντρωμένος στον αγώνα και πήρε την κατοχή της μπάλας, έτσι ήταν αυτός που είχε την πρώτη καλή στιγμή. Στο 9ο λεπτό ο Αγκιμπού Καμαρά ξεμαρκαρίστηκε από τον Αλεξανδρόπουλο, αλλά το πλασέ του ήταν άστοχο. Ο Παναθηναϊκός κόντρα στην ροή του αγώνα «πάγωσε» το «Γ. Καραϊσκάκης». Στο 11΄ ο Κουρμπέλης βρήκε με κεφαλιά τον Παλάσιος και ο Αργεντινός με ένα εκπληκτικό διαγώνιο σουτ νίκησε τον Βατσλίκ.

Ο Ολυμπιακός σιγά-σιγά προσπάθησε να ανακάμψει και να αντιδράσει στο άνοιγμα του σκορ από τον Παλάσιος. Όμως ο Αγκιμπού στο 21΄ και Γκάρι στο 32΄δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Μπρινιόλι.

Τελικά, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να διασπάσει την άμυνα των «πράσινων» και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Ο Μαρτίνς δεν ήταν ικανοποιημένος με αυτά που είδε στο πρώτο μέρος και γύρισε σε διάταξη 4-4-2 περνόντας στον αγωνιστικό χώρο τους Τικίνιο και Σισέ. Από την άλλη, ο Γιοβάνοβιτς έβγαλε έξω τον «κιτρινισμένο» Αλεξανδρόπουλο και έβαλε στον αγώνα τον Πέρεθ.

Όμως, οι κινήσεις αυτές δεν ευνόησαν του γηπεδούχους, αλλά τους φιλοξενούμενους. Μόλις στο 54ο λεπτό ο Σένκεφλεντ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ του Αϊτόρ.

Οι παίκτες του Μαρτίνς σάστισαν, ωστόσο ανέκαμψαν και στο 71΄ μείωσαν το σκορ. Από εκτέλεση κόρνερ, ο Ελ Αραμπί πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Τικίνιο με προβολή έκανε το 2-1. Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να βρει κάτι άλλο και το 2-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.