overfm.gr | Eurobasket 2022 | Ευρωμπάσκετ 2022: Ηττα για τη Φινλανδία στο… νήμα (89-84) από το Ισραήλ

Η Εθνική ομάδα της Φινλανδίας, ηττήθηκε από την αντίστοιχη του Ισραήλ στη δεύτερη μέρα του Ευρωμπάσκετ

Ένα… γεμάτο ματς για τη Φινλανδία είχε ο άσος της ΑΕΚ, Αλεξάντερ Μάντσεν.

Η εθνική ομάδα της χώρας του, ηττήθηκε στην παράταση από το Ισραήλ με 89-84, ωσστόσο ο ίδιος έδειξε πολύ καλά στοιχεία.

Πιο συγκεκριμένα, ο «κιτρινόμαυρος» άσος σημείωσε 13 πόντους (2/4 δ., 3/5 τρ.), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 τάπα σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Το φινάλε ήταν θρίλερ. με το σκορ στο 76-77 ο Μάρκανεν σκόραρε για το 76-79 των Φινλανδών, όμως ο Άβντιγια με μεγάλο σουτ τριών πόντων ισοφάρισε σε 79-79, 27” για το τέλος του αγώνα. Οι Ισραηλινοί μάλιστα είχαν την ευκαιρία να πάρουν το παιχνίδι, αλλά το σουτ του Μέκελ στο φινάλε ήταν άστοχο.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 40-40, 61-58, 79-79, 89-84 (A’παρ).