overfm.gr | Volley League | Eύκολο βράδυ στην Πολίχνη για Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός επικράτησαν 3-0 σετ του Πήγασου στην Πολίχνη με τον Κουμεντάκη να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση με 17 πόντους.

Διασκέδασε τις εντυπώσεις του 0 Ολυμπιακός μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό στου Ρέντη με 3-1 για τον πρώτο αγώνα για τα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ και επικράτησε εύκολα με 3-0 του Πήγασου στην Πολίχνη. Οι «ερυθρόλευκοι» τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής περιόδου βρισκονται πρώτοι 8 βαθμούς από τον ΠΑΟΚ και 11 από τον Παναθηναϊκό με τον τελευταίο να έχει ένα ματς λιγότερο.

Στο 1ο σετ προηγήθηκε 5-2 με τον Παγιένκ να δίνει ρεσιτάλ στην επίθεση. Ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά 9-7 αλλά ο Πήγασος με σερί 3-0 που προήλθε από τον Αρμενάκη και το Μίλη προσπέρασε 10-9 και διατήρησε το προβάδισμα με 16-13 (με πόντο του Πένα) και 19-17 που έγινε με το Μίλη. Με τρεις αναπάντητους πόντους από τον Δακαλούρα οι «Πειραιώτες» προηγήθηκαν με 19-20 με τον Δαλακούρα να κάνει το 20-22. Ο Κουμεντάκης ανέλαβε την σκυτάλη και με τρεις πόντους έκανε το 22-25 και το 0-1 στα σετ.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει 7-4 με τον Στερν και αργότερα 11-6 με τον άσσο του Δαλακούρα. Στη συνέχεια ανέλαβαν δράση Στερν και Κουμεντάκης για το 15-8 και το 17-11. Οι «Θεσσαλονικείς» ανέκαμψαν και μείωσαν σε 14-17 και 17-19. Κουμεντάκης και Στέρν όμως έκαναν την διαφορά και ταυτόχρονα το 19-25 με τα σετ να είναι 0-2.

Ο Πήγασος το πάλεψε και στο 3ο σετ όπου ο Ολυμπιακός είχε συνέχεια πολύτιμο προβάδισμα δύο πόντων με 6-4 αλλά και τριών με 10-7 (με πόντο του Στερν). Οι γηπεδούχοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια να μπουν στον αγώνα κάνοντας σερί 3-0 χάρις το σερβίς του νεοαποκτηθέντα Μιτ αλλά και πόντους από Πένα, Μίλη. Ο Ολυμπιακός διατηρούσε με νύχια και με δοντια το προβάδισμα το οποίο όσο πήγαινε και διεύρυνε και ο Δαλακούρας με άσο έκανε το 20-25 και το 0-3 στα σετ.

Πήγασος – Ολυμπιακός 0-3

Τα σετ: 22-25, 19-25, 20-25 σε 81΄

* Οι πόντοι του Πηγάσου προήλθαν: 2 άσσοι, 37 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού οι πόντοι προήλθαν: 3 άσσοι, 43 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΠΟΛΙΧΝΗΣ (Ηρακλής Θεοδώρου): Μπαρέτο Πένα 7π. (7/13επ., 92%υπ., 38%αρ.), Μαυροβουνιώτης 5 (5/13επ., 81%υπ., 44%αρ), Μίλης 20 (17/33επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Αρμενάκης 5 (4/8επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης, Κανέλλος 3 (3/7επ.) / Μπουράκης (λ. – 62%υπ., 44%αρ.), Μιτ 1 (1/3επ., 40%υπ.), Χήρας, Τσιράκης (λ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρο Τζουλιάνι): Παγιένκ 11π. (7/9επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Στερν 11 (10/17επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 17 (14/18επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 50%υπ., 14%αρ.), Τράβιτσα 1 (1/1επ.), Δαλακούρας 11 (9/17επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 53%υπ., 33%υπ.), Λινάρδος 2 (1/2επ., 1 μπλοκ) / Τζιάβρας (λ. – 73%υπ., 45%αρ.), Κολτσιάκης (λ), Γκουστάβο 2 (1/2επ., 1 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος, Ζουπάνης, Κομητούδης.