overfm.gr | Basket League | Εύκολα ο Παναθηναϊκός και τώρα διαβολοβδομάδα

Χωρίς να δυσκολευτεί ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Λαυρίου στο ΟΑΚΑ με 93-70 και πλέον στρέφει το νου του στην διαβολοβδομάδα που έρχεται.

Παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Λαυρίου στο ΟΑΚΑ με 93-70 και πλέον στρέφει τις υποχρεώσεις του στην διαβολοβδομάδα που έρχεται. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Παπαγιάννης με 15 πόντους και για τους ηττημένους ο Κόουλ με 17.

Όπως αναμενόταν η ομάδα του Ράντονιτς μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 17-8 με τους Παπαγιάννη και Καλαϊτζάκη αλλά οι φιλοξενούμενοι με ένα τρομερό σερί 10-0 κατόρθωσαν να κλείσουν προηγούμενοι την πρώτη περίοδο 17-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» σοβαρεύτηκαν και με σερί 14-5 προηγήθηκαν με 31-23 και με τον Μαντζούκα να είναι σε μεγάλη μέρα η διαφορά συνέχισε να κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα. Αποτέλεσμα τούτου οι γηπεδούχοι να πάνε προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 52-40.

Στην τρίτη περίοδο το Λαύριο με τον Φλαγκ μπροστάρη κατέβασε την διαφορά στους 6 (55-49) αλλά  Πονίτκα, Παπαγιάννης και Μαντζούκας έκαναν την διαφορά και ο Παναθηναϊκός έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +19 (76-57). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους «πράσινους» να κάνουν συντήρηση δυναμεων ενόψει της διαβολοβδομάδας και να επικρατούν με 93-70.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 52-40, 76-57, 93-70

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.