overfm.gr | Super League 1 | Εύκολα ο Ολυμπιακός στην Λαμία πριν τον Παναθηναϊκό

Έκανε το καθήκον του ο Ολυμπιακός επικρατώντας με 3-0 της Λαμίας στο «Αθανάσιος Διάκος» στην πρόβα τζενεράλε ενόψει του ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Η πρόβα τζενεράλε ενοψει του ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» το προσεχές Σάββατο στις 20.30 στέφθηκε με επιτυχία για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 3-0 της ουραγού Λαμίας και βρίσκονται στην τρίτη θέση πλησιάζοντας στον έναν βαθμό την δεύτερη ΑΕΚ η οποία έχει δυο ματς λιγότερα. Καλύτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι ενώ στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και εκτός από τρεις φορές που σκόραραν, είχαν και ισάριθμες που σημάδεψαν τα δοκάρια.

Kαι όμως οι «Λαμιώτες» μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και παραλίγο να αιφνιδιάσουν τους πρωταθλητές Ελλάδας χάνοντας δυο μεγάλες ευκαιρίες. Στο 4′ έπειτα από αντεπίθεση ο Τσιλούλης έδωσε στον Βέργο και αυτός έστρωσε στον Τζανδαρη ο οποίος σούταρε με τη μια δυνατά και την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι. Δυο λεπτά αργότερα ο Ρόμανιτς μόνος του με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ. Οι «Πειραιώτες» μετά το αρχικό ξάφνιασμα άρχιζαν να συνέρχονται και να παίρνουν τα μέτρα τους στο παιχνίδι και στο 18′ ο Φορτούνης είχε ένα συρτό σουτ που έφυγε λίγο άουτ. Και στο 22′ έχασαν μια τετραπλή ευκαιρία που σπάνια βλέπουμε στα γήπεδα. Ο Μπακαμπού έστρωσε στον Φορτούνη και δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με τον Καρνέζο να απομακρύνει. Στην συνέχεια η μπάλα έφτασε στον Μπειλ που σούταρε και ο Γκαραβέλης έδιωξε , ο Μπακαμπού έκανε μετά την προβολή με τον Κορνέζο να διώχνει και στην συνέχεια ο Κανός έκανε την κεφαλιά με τον πορτιέρο της Λαμίας να μαζεύει. Και στο 35′ ισοφάρισαν τα δοκάρια οι «ερυθρόλευκοι» με μακρινό σουτ του Χουάνγκ ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Ραμόν έκανε την σέντρα και ο Μπαακαμπού την κεφαλιά και έφυγε ελάχιστα άουτ. Νέο δοκάρι για τον Ολυμπιακό στο 43′ με δυνατό σουτ του Κανός ενώ ένα λεπτό αργότερα η πίεση του απέφερε καρπούς και ο Ραμον έκανε την σέντρα και η μπάλα έφτασε στον Σαμασέκου που σούταρε με τη μια και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 του ημιχρόνου.

Ενώ τα πρώτα λεπτά του δεύτέρου ημιχρόνου κύλησαν δίχως κάτι το αξιόλογο και από τις δυο ομάδες, στο 58′ ο Μπακαμπού έχασε τεράστια ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα των «Πειραιωτών» όταν βρέθηκε μόνος αλλά ο Καρνέζος τον πρόλαβε και στην συνέχεια μάζεψε ο Γκαραβέλης. Ότι δεν κατάφερε σε εκείνη την φάση το πέτυχε στο 60′ όταν βρέθηκε πλάγια αριστερά από μπαλιά του Κανός και σούταρε κάνοντας το 0-2 μην λαθεύοντας αυτήν την φορά. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγινε διαδικαστικού χαρακτήρα με τους παίκτες των γηπεδούχων να αρχίζουν να πετάνε λευκή πετσέτα και τον Ολυμπιακό να έχει και τρίτο δοκάρι στο παιχνίδι στο 77′ με σουτ εν κινήσει από τον Μπακαμπού. Και ενώ στο 77′ είχε τρίτο δοκάρι, στο 86′ πέτυχε και το τρίτο του τέρμα όταν ο Ελ Αραμπί βρήκε με βαθιά μπαλιά τον Μπιέλ και εκείνος πλάσαρε τον Γκαραβέλλη για το 0-3. Στην συνέχεια δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο και η ομάδα του Μίτσελ πανηγύρισε την νίκη.

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Γκαραβέλης – Βασιλαντωνόπουλος, Κορνέζος, Τζανετόπουλος, Αμπαντά – Στάνκο(64′ Σλίβκα), Τζανδάρης(80′ Μανούσος) – Τσιλούλης(74′ Kαραμάνος), Μαρτίνεθ(64′ Ντε Βινσέντι), Ρόμανιτς(64′ Νούνιες) – Βέργος

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης – Ροντινέι, Παπασταθόπουλος(64′ Ντόι), Μπα, Ραμόν – Χουάνγκ, Σαμασέκου – Γκάρι(6′ Μπιελ), Φορτούνης(64′ Βαλμπουενά), Κανός(80′ Μασούρας) – Μπακαμπού(80′ Ελ Αραμπί)