overfm.gr | La Liga | Εύκολα και απλά στην κορυφή η Μπαρτσελόνα

Χωρίς να δυσκολευτεί η Μπαρτσελόνα επικράτησε 3-0 της Έλτσε στο «Καμπ Νόου» και πέρασε έστω και προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Χωρίς κόπο η Μπαρτσελόνα έφτασε σε άνετη επικράτηση επί της Έλτσε με 3-0 στο «Καμπ Νόου» σε αγώνα για την έκτη αγωνιστική της La Liga και πέρασε έστω και προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας. Νωρίς νωρίς και συγκεκριμένα στο 14′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Βερδού που ανέτρεψε τον Λεβαντόφσκι ενώ έφευγε για γκολ. Έτσι στο 23′ ο Ντεπάι νικήθηκε εξ επαφής από τον Μπαντία ενώ στο 33′ σε σέντρα του Μπαλντέ και προβολή του Λεβαντόφσκι έγινε το 1-0. Στο 41′ ο Ντεπάι διπλασίασε τα τέρματα της «Μπάρτσα» με απίθανο γύρισμα. Στο 44ο λεπτό μετά από κακό πλασέ του Λεβαντόφσκι και απόκρουση του Μπαντία, ο Πέδρι σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στο 47′ μετά από σύγχειση στην άμυνα της Έλτσε ο Ντεπάι έστρωσε στον Λεβαντόφσκι και με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς έκανε το 3-0. Στην συνέχεια οι «μπλαουγκράνα» είχαν ευκαιρίες και για άλλα γκολ όπως με τον Λεβαντόφσκι που στο 63′ νικήθηκε από τον Μπάντια και στο 71′ έστειλε την μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση.Στο 75ο λεπτό ο Φάτι έχασε μεγάλη ευκαιρία από αριστερά ενώ στο 81’ μετά από κόρνερ ο Αραούχο έπιασε όμορφο γυριστό αλλά αστόχησε.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ(Τσάβι): Τερ Στέγκεν, Αραούχο, Γκαρσία (60’ Μπεγερίν), Μπαλντέ, Κουντέ, Ντε Γιονγκ, Πέδρι, Ντεμπελέ (59’ Ραφίνια), Κεσί, Ντεπάι (60 Φάτι), Λεβαντόφσκι (72’ Φεράν Τόρες)

ΕΛΤΣΕ(Φρανσίσκο): Μπαντία, Βερδού, Μπιγάς (78’ Ντιέγκο Γκονθάλεθ), Κλερκ, Γκουμπάου, Φιδέλ (53 Κίνα), Παλάσιος, Τετέ Μορέντε (68’ Xοσάν), Ραούλ Γκούτι (63’ Μερκάου), Τζον, Μπογέ (68’ Πόνσε)

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.