overfm.gr | Super League 1 | Εύκολα και απλά η ΑΕΚ

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 του Λεβαδειακού στην «Αγιά-Σοφιά-ΟPAP Arena».

Παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό ποδόσφαιρο η ΑΕΚ δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 3-0 του Λεβαδειακού στην «Αγιά-Σοφιά-OPAP Arena» και παρέμεινε στην δεύτερη θέση με έναν βαθμό πίσω από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό. Έχοντας όμως ένα ματς λιγότερο και την υπόθεση από το παιχνίδι με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι που δεν ξεκίνησε ποτέ. Οι νεοφώτιστοι αγωνίστηκαν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τζημόπουλου με δεύτερη κίτρινη στην φάση του πέναλτι που έφερε το 2-0 για τους γηπεδούχους. Με αυτήν την ήττα παρέμειναν στην προτελευταία θέση.

Όπως ηταν αναμενόμενο οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι κλείνοντας στα καρέ τους νεοφώτιστους στην προσπάθεια να πετύχουν το γρήγορο γκολ για να τους φύγει το άγχος. Η πρώτη τους καλή στιγμή ήταν στο 14′ με τον Άμρααμπατ να βρίσκει στην καρδιά της άμυνας τον Γκαρσία που πιάνει την κεφαλια πηδώντας στον Θεό με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Η «Ένωση» προσπαθεί να χτυπήσει κυρίως από τα δεξιά και με τον Άμρααμπατ να είναι ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων. Ενώ τα λεπτά περνούσαν και το άγχος έκανε την εμφάνιση του στην πλευρά των «κιτρινόμαυρων» αυτό έφυγε στο 37′. Ο Γκαρσία εκτέλεσε απευθείας το φάουλ με την μπάλα να χτυπάει ελαφρώς στο κεφάλι του Βινίσιους και να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0. Και μάλιστα στα αποδυτήρια πήγε η ΑΕΚ με σκορ ασφαλείας καθώς κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Γκαρσία από τον Τζημόπουλο με τον τελευταίο να αντικρίζει την δεύτερη κίτρινη κάρτα και να παίρνει την άγουσα για τα αποδυτήρια. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Άμρααμπατ και έκανε το 2-0 με την λήξη του ημιχρόνου.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 49′ ακυρώθηκε γκολ των γηπεδούχων με τον Πινέδα για οφσάιντ ενώ δυο λεπτά αργότερα η κεφαλιά του τελευταίου έπειτα από σέντρα του Γκαρσία αποκρούστηκε από τον Στογιάνοβιτς. Ενώ η ομάδα του Αλμέιδα ήλεγχε το ματς, στο 60′ παραλίγο να δεχτεί το γκολ όταν ο Νίκας έπιασε φαλτσαριστό σουτ με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το δοκάρι. Στα υπόλοιπα λεπτά ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με τις φάσεις να λοίπουν από τις δυο πλευρές. Όμως στο 76′ οι «κιτρινόμαυροι» κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Φαν Φέερτ από τον Παζ όμως ο Τσούμπερ που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Στογιάνοβιτς. Έξι λεπτά αργότερα πάλι ο Τσούμπερ πρωταγωνίστησε σε φάση όταν η κεφαλιά του μετά την σέντρα του Ελίασον κατέληξε μόλις άουτ. Και στο 83′ έπειτα από ωραία συνεργασία του Μάνταλού που έδωσε στον Ελίασον , ο Δανός έδωσε πάσα για τον Φαν Φέερτ και εκείνος με γκολ πάρε-βάλε έκανε το 3-0 καθαρίζοντας οριστικά την υπόθεση νίκη.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης – Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί – Άμραμπατ(65′ Γκατσίνοβιτς), Σιμάνσκι(65′ Μάνταλος), Γιόνσον, Πινέδα(65′ Ελίασον) – Γκαρσία(72′ Φαν Φέερτ), Αραούχο(65′ Τσούμπερ).

Λεβαδειακός (Γιάσμινκο Βέλιτς): Στογιάνοβιτς – Βινίσιους, Τζημόπουλος, Παζ – Ντεντάκης, Χάμοντ(89′ Κωνσταντινίδης), Μεχία(66′ Σουμελίδης), Παναγιώτου – Βρακάς(89′ Σαχπεκίδης), Νίκας, Σακό(46′ Νταμπό).