overfm.gr | Euroleague | Έβγαλε τα μάτια του στο τέλος και ηττήθηκε στο Τελ Αβίβ ο Ολυμπιακός

Η καθίζηση που υπέστη στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν αρκετή για να γνωρίσει την ήττα από την Μακάμπι Τελ Αβίβ με 90-84 στο «Γιαντ Ελιάου».

Την πρώτη του εκτός έδρας ήττα μετά από 4 νίκες υπέστη ο Ολυμπιακός που ηττήθηκε στο «Γιαντ Ελιάου» με 90-84 πληρώνοντας την καθίζηση στην τέταρτη περίοδο. Με αυτή την ήττα υποχώρησε στο 6-3 και οι Ισραηλινοί είναι στο 5-4 ενώ κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μπόλντγουιν με 22 πόντους ενώ για τους ηττημένους ο Λαρεντζάκης προσπάθησε να κρατήσει στο ματς τους «Πειραιώτες» με τους 21 πόντους.

Τον δικό τους ρυθμό είχαν επιβάλλει οι «ερυθρόλευκοι» στην αρχή, έχοντας από νωρίς το προβάδισμα και με μπροστάρηδες τους Παπανικολάου και Γουόκαπ, πήγαν στο +7 (8-15), στο 6’. Όμως, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς οι Πειραιώτες έκαναν λάθη και οι γηπεδούχοι απαντούσαν με τρίποντα των Μπόλντγουιν και Χόλινς, όπου αρχικά έφεραν το ματς τον πόντο (14-15) στο 7’. Στην συνέχεια χάρη στις εύστοχες βολές του Μπόλντγουιν οι Iσραηλινοί έκλεισαν προηγούμενοι την πρώτη περιόδο με 22-20.

Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν ένα ελαφρύ προβάδισμα στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου. Καπου εδώ όμως η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξύπνησε και με τον Σλούκα μπροστάρη πέρασε μπροστά με 28-33. Στα υπόλοιπα λεπτά οι φιλοξενούμενοι είχαν σταθερά το προβάδισμα (36-40) με την Μακάμπι με πέντε αναπάντητους πόντους να περνάει μπροστά με 41-40. Ο Βεζένκοφ ανέλαβε δράση και με το επιθετικό του όπλο έστειλε τους «Πειραιώτες» με προβάδισμα στα αποδυτήρια (43-45).

Οι Κάαναν και Βεζένκοφ επιθετικά ήταν καταπληκτικοί και έτσι στις αρχές της τρίτης περιόδου οι νταμπλούχοι Ελλάδας προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (46-56) στο 25′. Ο πρώτος υπέστη στο δεύτερο του αντιαθλητικό φάουλ με αποτέλεσμα να αποβληθεί και η ομάδα του Τελ Αβίβ με ένα σερί 4-0 μείωσε σε 50-56. Η απάντηση των Πειραιωτών ήρθε από Σλούκα και Βεζένκοφ για το +11 (50-61) και τον Παπανικολάου να συντηρεί τη διψήφια διαφορά (56-66), μέχρι το 28’. Μετά άρχισε η αντεπίθεση των γηπεδούχων και με μπάζερ μπίτερ τρίποντο του Ποιθερς διαμόρφωσε το 63-69 της τρίτης περιόδου.

Απίστευτο μπλακ άουτ για τον Ολυμπιακό στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Τα πολλά χαμένα ριμπάουντ και τα λάθη ήταν αποτέλεσμα να δεχτούν ενα σερί 10-3 με αποτέλεσμα η Μακάμπι στο 34′ να βρεθεί σε θέση ισχύος (73-71). Ο Λαρεντζάκης έσπασε το ρόδι και με τρίποντο ξανάδωσε το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» αλλά τα φθηνά λάθη επανήλθαν με τους Μπράουν και ΝτιΜπαρτολομέο να σπρώχνουν τους γηπεδούχους σε νέο 7-0 για το +6 (80-74), στο 27’. Ο Λαρεντζάκης με τα τρίποντα του κρατούσε ζωντανό τον Ολυμπιακό (84-80) όμως δεν ήταν αρκετό με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 90-84.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 43-45, 63-69, 90-84