overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | Έβγαλε τα μάτια το Μεξικό και αποκλείστηκε στο φινάλε μαζι με την Σαουδική Αραβία

Το Μεξικό επικράτησε με 2-1 της Σαουδικής Αραβίας , όμως δεν ήταν αρκετό να του δώσει την πρόκριση με αποτέλεσμα να μείνει εκτός μαζί με την αντίπαλο της.

Μπορεί το Μεξικό να κέρδισε με 2-1 την Σαουδική Αραβία όμως δεν ήταν αρκετό για να πανηγυρίσει την πρόκριση στους 16 του Μουντιάλ και αμφότερες οι ομάδες μείναν εκτός. Οι «αζτέκοι» προηγήθηκαν με 2-0 και έψαχναν και το τρίτο γκολ που θα τους έδινε την πρόκριση. Όχι μόνο δεν το έβαλαν αλλά απεναντίας δέχτηκε και στις καθυστερήσεις με αποτέλεσμα να μείνει έξω. Όσο για τους Σαουδάραβες φαίνεται ότι η νίκη επί της Αργεντινής στην πρεμιέρα αποδείχθηκε πυροτέχνημα καθώς δεν κατάφερε στο σημερινό ματς και σε αυτό με τους Πολωνούς να συγκεντρώσει ούτε έναν βαθμό.

Φρενήρης ρυθμός στο ξεκίνημα του παιχνιδιού με τους «αζτεκους» να χάνουν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς στο 3′ με τον Βέγκα να βρίσκεται απέναντι από τον Αλ-Οβάις με τον τελευταίο να τον νικάει. Στην συνέχεια οι Σαουδάραβες πήραν το κέντρο και τον έλεγχο του παιχνιδιού και επισκέφτηκαν συχνά την περιοχή του Οτσόα. Δίχως όμως να απειλήσουν ιδιαίτερα. Αυτοί που απείλησαν ήταν οι Μεξικανοί στο 25′ με τον Πινέδα να σουτάρει και να καταλήγει στην αγκαλιά του Σαουδάραβα τερματοφύλακα. Στην συνεχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με τα λάθη και τα δυνατά μαρκαρίσματα να έχουν την τιμητική τους και το 0-0 που πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια έμοιαζε πολύ φυσιολογικό.

Φουριόζοι μπήκαν οι Μεξικανοί στην επανάληψη και στο 46′ ο Λοσάνο σούταρε και έδιωξε σε κόρνερ ο Αλ-Οβάις και ένα λεπτό αργότερα ο Μόντες πάσαρε στον Μάρτιν που από κοντά έκανε το 1-0. Και μάλιστα στο 53′ πέτυχαν και δεύτερο γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσάβες που νίκησε τον Αλ-Οβάις και κάπως έτσι έγινε το 2-0. Στο 56′ πέτυχαν και τρίτο γκολ με τον Λοσάνο αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Oι Μεξικανοί συνέχιζαν να πιέζουν για να πετύχουν το γκολ που θα τους δώσει την πρόκριση και από την άλλη περίμεναν την Αργετινή να έβαζε και άλλο τέρμα κόντρα στην Πολωνία ώστε να μην χρειάζονται αυτοί να σκοράρουν. Εν τέλει όχι μόνο δεν σκόραραν αλλά απεναντίας δέχτηκαν και στο 95′ με τους Σαουδάραβες να μειώνουν σε 2-1 με τον Αλ Νταουσάρι και αμφότεροι να μένουν εκτός.

Σαουδική Αραβία (Ερβέ Ρενάρ): Αλ-Οβάις – Ταμπάκτι, Αλ Μπολεαχί(37′ Σαραχίλι), Αλ Αμρί – Αμπντουλχαμίντ, Αλ Χασάν(46′ Μαντού), Κανό, Αλ Γκανάμ – Αλ Μπουραϊκάν, Αλ Σεϊρί(62′ Αλ-Αμπούντ), Αλ Νταουσάρι.

Μεξικό (Τάτα Μαρτίνο): Oτσόα – Σάντσες, Μόντες, Μορένο, Γκαγιάρδο – Άλβαρες, Πινέδα, Τσάβες – Λοζάνο, Μάρτιν, Βέγκα(46′ Αντούνα).