overfm.gr | ΣΠΟΡ | Έβαλε «πλώρη» για το τέταρτο πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ

Έτοιμες γι’ ακόμη μία κούπα οι αθλήτριες χάντμπολ του Δικεφάλου

Το 1-0 στην σειρά των τελικών έκανε ο ΠΑΟΚ Mateco, επικρατώντας στο Σπίτι του Χάντμπολ της Βέροιας 2017 με 32-18, και πλέον βρίσκεται μία νίκη μακριά από το τρίτο σερί πρωτάθλημα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο στο πρώτο εικοσάλεπτο, με τις δύο ομάδες να διαδέχονται η μία την άλλη στο σκοράρισμα, πηγαίνοντας χέρι-χέρι, 8-8. Έχοντας την Χατζηπαρασίδου σε τρομερά κέφια (7 γκολ στο πρώτο μέρος) και την Νίκολιτς συμπαραστάτρια (4 γκολ στο πρώτο μέρος), ο ΠΑΟΚ πήρε κεφάλι στο σκορ δημιουργώντας σε πρώτη φάση διαφορά τριών τερμάτων, 11-8, ενώ σε δεύτερη φάση πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος στο σκορ με 15-10.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Δικέφαλος αύξησε το προβάδισμα του στο πρώτο δεκάλεπτο, στα επτά τέρματα, 18-11. Στη συνέχεια, κάνοντας διαχείριση της διαφοράς που «έχτισε», ο ΠΑΟΚ Mateco δεν άφησε το πόδι από το «γκάζι», ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ ακόμα περισσότερο, 24-16. Με Καγιούμοβα στο αμυντικό κομμάτι και Νίκολιτς στο επιθετικό, να ξεχωρίζουν, ο Δικέφαλος έκανε το 1-0 στην σειρά με 32-18, βάζοντας «πλώρη» για το τέταρτο πρωτάθλημα.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-4, 7-6, 8-8, 11-8, 15-10 (ημίχρονο), 16-11, 18-11, 21-15, 24-16, 27-18, 32-18