overfm.gr | Europa League | Europa League – Η Σέλτικ πήρε το πρώτο «τρίποντο»

Η Σέλτικ επιβλήθηκε 2-0 της Φερεντσβάρος στο “Σέλτικ Παρκ”. Οι «κέλτες» πήραν τους πρώτους της βαθμούς στο φετινό Europa League.

Την πρώτη της νίκη στον 7ο όμιλο του Europa League πέτυχε απόψε στην Γλασκώβη η Σέλτικ. Οι «κέλτες» επικράτησαν με 2-0 της Φερεντσβάρος.

Τα γκολ σημείωσαν οι, Κιόγκο Φουρουχάσι, λίγο πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας και ο Ντέιβιντ Τέρνμπουλ στο 82ο λεπτό. Οι δυο τους έκριναν την εναρκτήρια αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής των ομίλων της διοργάνωσης, με τους «καθολικούς» να μένουν «ζωντανοί» στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Οι δύο Έλληνες της Σέλτικ, Βασίλης Μπάρκας και Γιώργος Γιακουμάκης βρέθηκαν στον πάγκο. Ο Γιακουμάκης πέρασε αλλαγή στο 71ο λεπτό αντί του Αμπάντα. Να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι στο 62΄ με τον ΜακΓκρέγκορ, ο οποίος νικήθηκε από τον γκολκίπερ των Μαγυάρων, Ντένες Ντίμπουζ.