overfm.gr | Eurocup | Eurocup – Το σήκωσε η Βίρτους Μπολόνια

Η Βίρτους Μπολόνια κατέκτησε το Eurocup, κερδίζοντας στον τελικό την Μπούρσασπορ (80-67) και επιστρέφει στη Euroleague

Επιστρέφει στα «μεγάλα σαλόνια» η Βίρτους Μπολόνια!

Οι πρωταθλητές Ιταλίας νίκησαν με 80-67 τη Μπούρσασπορ και κατέκτησαν το Eurocup. Παράλληλα, πήραν και το εισιτήριο για συμμετοχή στην Euroleague της σεζόν 2022-23. Τελευταία φορά που αγωνίστηκαν στη πρώτη τη τάξει ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, ήταν το μακρινό(πλέον) 2007!

Η ομάδα του Σκαριόλο είχε από την αρχή τον έλεγχο, διατηρώντας καθ’ όλη τη διάρκεια μία σταθερή διαφορά και τους Τούρκους απλώς να μπαίνουν στο ματς με ξεσπάσματα.

Κορυφαίος( και MVP του ματς) ο Τεόντοσιτς με 21 πόντους, με τους Γουίμς και Ζαϊτέ να είχαν από 13π. ο καθένας, ενώ ο Γάλλος είχε και 10 ριμπάουντ. Ο Μπελινέλι, από την πλευρά του, είχε 12π.

Από την ομάδα της Προύσας, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντουντζίνσκι με 14 πόντους.

Το ματς

Το παιχνίδι στην αρχή ήταν νευρικό. Η ομάδα της Μπολόνια βρήκε στο πρόσωπο των Τεόντοσιτς και Γουίμς τους.. σωτήρες της. Η Βίρτους πήγε στο νταμπλ σκορ στο πέμπτο λεπτό(14-7). Το σύνολο του κόουτς Σκαριόλο είχε τα ηνία του ματς και με τον Μπελινέλι να έρχεται ορεξάτος από το πάγκο, βρέθηκε στο +13 στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-12).

Ίδιο μομέντουμ είχε και η δεύτερη περίοδος. Οι Ιταλοί διατηρούσαν τη διαφορά σταθερά στους 10 πόντους. Ο Σαμπσόν ήταν καταιγιστικός μέσα στη ρακέτα, κάνοντας το 40-25 στο 18΄. Υπήρξε μετά μια αντίδραση της ομάδας της Προύσας, η οποία μείωσε στο ημίχρονο σε 41-31.

Με τους Σάμπσον και Τεόντοσιτς, η Βίρτους έστειλε ξανά τη διαφορά στο +15 (50-35), στο 24’. Η Μπούρσασπορ έμεινε… ζωντανή με σερί 8-0 (50-43), με τον Τεόντοσιτς να απαντά… μόνος του για το +15 (58-43), στο 27’. Ωστόσο, οι Τούρκοι δεν τα παράτησαν και με τους Χέιζ και Μπιτίμ έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (62-53), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με την ίδια… φόρα μπήκε η Μπούρσασπορ και στο τέταρτο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστή τον Μπιτίμ μείωσε ακόμη περισσότερο (64-59), με τους γηπεδούχους να απαντούν με Ζαϊτέ και Σενγκέλια για το +10 (70-60), στο 34’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Σκαριόλο… δάγκωναν στην άμυνα και φτάνοντας ξανά στο +13 με 80-67, που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 41-31, 62-53, 80-67