overfm.gr | ΣΠΟΡ | Εθνική χάντμπολ: Έκανε το δυο στα δυο

Οι Έλληνες διεθνείς επικράτησαν της Τουρκίας με 24-20, σε μια πολύ μεγάλη εμφάνιση.

Η εθνική χάντμπολ των ανδρών διπλασίασε τις νίκες της στον 1ο προκριματικό όμιλο για το Παγκοσμίο Πρωταθλήμα του 2023.

Συγκεκριμένα μετά το σπουδαίο διπλό στο Βελγίο, το συγκρότημα του Γιώργου Ζαραβίνα επικράτησε με 24-20 απέναντι στην Τουρκία στο κλειστό «Δύο Αοράκια» στο Ηράκλειο Κρήτης, κάτι που σημαίνει πως πάει ως πρωτοπόρος του γκρουπ στο «παράθυρο» του Ιανουαρίου, οπότε θα διεξαχθούν οι υπόλοιποι αγώνες.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε εντυπωσιακά και με ένα σερί 5-0 προηγήθηκε 7-2 στο 14ο λεπτό του αγώνα, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 8-7, με πρωταγωνιστή τον Ατές, για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με σκορ 10-9. Αλλο ένα ξέσπασμα της εθνικής στις αρχές του β΄ μέρους, έφερε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ξανά στο +5 (18-13 στο 45΄) και της έδωσε τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Πρώτος σκόρερ στον αγώνα ήταν ο παίκτης της ΑΕΚ Χριστόδουλο Μυλωνάς και με φοβερή αμυντική λειτουργία, οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα πήραν τη νίκη, η οποία τους δίνει σημαντικό πλεονέκτημα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Μάλιστα ο τερματοφύλακας της εθνικής μας, ο Μπουκοβίνας στο πρώτο ημίχρονο πέτυχε γκολ, όταν σκόραρε σε μια στιγμή που η Τουρκία είχε δεχθεί αποβολή και είχε αντικαταστήσει προσωρινά τον τερματοφύλακα της. Αυτό ήταν το 2ο γκολ του τερματοφύλακα της ΑΕΚ, αφού είχε σκοράρει με ανάλογο τρόπο και απέναντι στο Βέλγιο.

Διαιτητές: Κίρκχολμ-Μόρτενσεν (Δανία)

Οι συνθέσεις:
ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κωστακίδης 3, Λιάπης, Μυλωνάς 6, Μάλλιος, Μιχαηλίδης 2, Πασσιάς 2, Μπουκοβίνας 1, Παπαβασίλης, Δομπρής, Τζηράς 4, Κανδύλας, Ηλιόπουλος 2, Παπαδιονυσίου 1, Κρητικός 1, Αραμπατζής 2, Παπαντωνόπουλος.

ΤΟΥΡΚΙΑ (Ιλκέρ Σεντούρκ): Πεκτάς 1, Τινκίρ 1, Ιλάνς, Ερτσεϊλιάν, Ντεμιρεζέν 2, Γκέκτεπε, Μπισέρ 1, Γκιουνάι, Οζτούρκ 2, Σιμσάρ 5, Μπαμπατσάν, Ατές 4, Ερόζ 1, Κιουταχιά, Τσελεμπί, Σαράκ 3