overfm.gr | ΣΠΟΡ | Εθνική Ομάδα Στίβου: Ιστορική χρονιά για την Ελλάδα

Μια άκρως επιτυχημένη παρουσία έιχε η Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου που διεξήχθη στο Μόναχο, καταλαμβάνοντας την τέταρτη θέση στον πίνακα των μεταλλίων.

Μια άκρως επιτυχημένη χρονιά ήταν αυτή για την Εθνική Ομάδα του Στίβου. Η ελληνική παρουσία κατάφερε να συγκεντρώσει ούτε λίγο ούτε πολύ πέντε μετάλλια και να τερματίσει στην τέταρτη θέση της κατάταξης.

Θαυμάσαμε το μεγαλείο της Αντιγόνης Ντρισμπιώτη τόσο στα 35 χιλιόμετρά βάδην όσο και στα 20 που και τις δυο φορές κατέκτησε χρυσά μετάλλια ξεσπώντας σε λυγμούς. Το χρυσό μετάλλιο του Μίλτου Τεντόγλου στο μήκος, το αντίστοιχο της Ελίνας Τζένγκο στον ακοντισμό μόλις στα 19 της χρόνια. Και το ασημένιο της Κατερίνας Στεφανίδη στο επί κοντό με τον απολογισμό να είναι τέσσερα χρυσά και ένα ασημένιο. Οι χώρες που μας ξεπέρασαν ήταν η διοργανώτρια Γερμανία, η Μεγάλη Βρετανία και η Ισπανία.

Χαρακτηριστικό πάντως είναι ότι η καλύτερη μας θέση στον πίνακα των μεταλλίων πριν από αυτό το Ευρωπαϊκό πρώτάθλημα ήταν το 2022 και πάλι στο Μόναχο, όπου βγήκαμε πέμπτοι. Με την Βαυαρική πόλη να αποδεικνύεται γούρι για την Ελλάδα.

Ο ΟΠΑΠ, ως Mέγας Χορηγός του ΣΕΓΑΣ συγχαίρει τους Έλληνες Αθλητές για την ιστορική παρουσία τους στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που πραγματοποιήθηκε στο Μόναχο και εύχεται κάθε επιτυχία και στις μελλοντικές τους προσπάθειες.