overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Εθνική Νέων Ανδρών μπάσκετ: Νίκησε και τη Ρωσία με σκορ 84-70

Η Εθνική Ελλάδας U20 πέτυχε νέα μεγάλη νίκη, αυτή τη φορά επί της Ρωσίας, για το FIBA European Challengers U20, που διεξάγεται στην Κρήτη.

Η Εθνική Νέων στο μπάσκετ νίκησε με σκορ 84-70 την αντίστοιχη της Ρωσίας, πετυχαίνοντας δυο νίκες σε ισάριθμα ματς. Η Ελλάδα έδωσε μεγάλη μάχη στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο τελείωσε με τους Ρώσους να προηγούνται μόλις με έναν πόντο, αλλά στην συνέχεια ανέβασε την απόδοση της και «καθάρισε» το ματς.

Συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο, έγινε η μεγάλη διαφορά για τις δυο ομάδες, καθώς η Ελλάδα, με όπλο την επίθεσή της έφτασε σε διψήφιες διαφορές και έκλεισε την τρίτη περίοδο με σκορ 69-59. Η μοίρα του παιχνιδιού δεν άλλαξε την τέταρτη περίοδο και οι διεθνής μας διατήρησαν εύκολα το προβάδισμα μέχρι το τελικό 84-70.

Από ρο σύνολο του κόουτς Μανουσέλη, ξεχώρισε ο Ζώης Καράμπελας με 15 πόντους, 5 κλεψίματα, 3 ασίστ, 3 ριμπάουντ και ο Νετζήπογλου με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 τάπα, 1 κλέψιμο. Ακόμα πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν ο Τανούλης με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ο Νικολαϊδης έχοντας 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και ο Σωτηρίου που «έγραψε» 10 πόντους, 6 ριμπάουντ.

Το επόμενο ματς της Ελλάδας U20 για το FIBA European Challengers U20, θα διεξαχθεί αύριο στις 6μμ  και θα μεταδοθεί σε Live Straming από το επίσημο κανάλι της ΕΟΚ στο YouTube.