overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | Έσπασε την Κατάρ-α και κέρδισε στην πρεμιέρα την διοργανώτρια το Εκουαδόρ

Ιδανικό ξεκίνημα για το Εκουαδόρ το οποίο νίκησε την διοργανώτρια ομάδα του Κατάρ με 2-0 και μάλιστα πετυχαίνοντας την πρώτη νικη επί οικοδεσπότη σε πρεμιέρα.

Με το δεξί ξεκίνησε το Εκουαδόρ τις υποχρεώσεις του στο Μουντιάλ το οποίο επικράτησε με 2-0 της διοργανώτριας ομάδας του Κατάρ. Και επειδή οι παραδώσεις είναι για να σπάνε είναι η πρώτη ομάδα που κερδίζει την οικοδέσποινα χώρα στο εναρκτήριο παιχνίδι σε όλα τα Παγκόσμια Κύπελλα καθώς μέχρι αυτό το ματς καμιά διοργανώτρια χώρα του θεσμού δεν έχει ηττηθεί στο πρώτο ματς. Ο Ισημερινός ήταν μια κλάση ανώτερη καθώς ήταν πολύ καλύτερος από την αντίπαλο του και καθάρισε το ματς από το πρώτο μέρος χάρη σε ντοπιέτα του Βαλένσια ο οποίος αποχώρησε τραυματίας στην επανάληψη. Mάλιστα του ακυρώθηκε και γκολ με το καλημέρα για οφσαιντ μέσω VAR. Από την άλλη οι γηπεδούχοι μπροστά στο κοινό τους προσπάθησαν για κάτι καλύτερο αλλά δυστυχώς απείλησαν ελάχιστες φορές.

Πριν καλά καλά συμπληρωθούν τρία λεπτά παιχνιδιού και έναρξης του Μουντιάλ, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ, ο Αλ Σιμπ έκανε κακή εξοδο και έχασε την μπάλα με τον Τόρες να κάνει το γύρισμα και τον Βαλένσια με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Ένα γκολ που δεν μέτρηση ποτέ καθώς στο ξεκίνημα της φάσης το VAR εντόπισε οφσάιντ. Οι παίκτες του Ισημερινού συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και την κατοχή της μπάλας και με την συμπλήρωση ενός τετάρτου κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Βαλένσια από τον Αλ Σίμπ. Ο παθών ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 0-1 και αυτή την φορά το πρώτο γκολ στο 22ο Παγκόσμιο Κύπελλο είναι γεγονός. Στο ίδιο μοτίβο και τα υπόλοιπα λεπτά με τους Νοτιοαμερικάνους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 31′ να φτάνουν και σε δεύτερο γκολ όταν ο Βαλένσια με κεφαλιά έκανε το 2-0 βάζοντας ακόμη πιο δύσκολα στους οικοδεσπότες. Στην συνέχεια δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο με αποτέλεσμα το Εκουαδόρ να πάει με σαφές προβάδισμα στα αποδυτήρια σε ένα πρώτο μέρος που ανηκε εξ ολοκλήρου σε αυτούς.

Στην επανάληψη το Κατάρ προσπάθησε να προσεγίσει την περιοχή των αντιπάλων του με σκοπό να μειώσει και να ξαναμπεί γρήγορα στο ματς όμως στο 53′ παραλίγο να δεχτεί το γκολ. Ο Ιμπάρα βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το φαλτσαριστό σουτ το απέκρουσε ο Αλ Σιμπ. Στην συνέχεια οι διοργανωτές προσπάθησαν να απειλήσουν την εστία του Γκαλίντες χωρίς όμως αποτέλεσμα καθώς επιδώθηκαν σε σουτ εκτός περιοχής που έφυγαν πολύ άουτ. Το Εκουαδόρ διαχειριζόταν έξυπνα το παιχνίδι διατηρώντας την μπαλα στην κατοχή του και συνήθως με αντεπιθέσεις έβγαινε μπροστά ενώ έχασε τον σκόρερ τους Βαλένσια ο οποίος βγήκε προληπτικά με τραυματισμό. Μάλιστα προς το τέλος του αγώνα οι Καταριανοί βγήκαν μπροστά και άρχισαν να πιέζουν και από το πουθενά παραλίγο να μειώσουν αλλά το εν κινήσει σουτ του Μουντάρι στο 85′ από το ύψος της περιοχής δεξιά έφυγε λίγο άουτ. Στα υπόλοιπα λεπτά οι Εκουαδοριανοί διαχειρίστηκαν έξυπνα το ματς με αποτέλεσμα να φτάσουν στην νίκη.

Κατάρ (Φ. Σάντσεθ): Αλ Σιμπ, Μιγκέλ, Χασάν, Αχμέντ, Χισάμ, Κουκχί, Χατέμ, Αλ Χαΐντος(71′ Βάαντ), Μπουντιάφ, Αφίφ, Αλι(71′ Μουντάρι).

Εκουαδόρ (Γκ. Αλφάρο): Γκαλίντες, Τόρες, Ινκάπιε, Εστουπινιάν, Πρεσιάδο, Ιμπάρα(68′ Σαρμιέντο), Πλάτα, Μέντες, Καϊσέδο(90′ Ροντρίγκες), Εστράδα(90′ Φράνκο), Βαλένσια(76′ Σιφουέντες).