overfm.gr | ΣΠΟΡ | «Έσπασε» την έδρα της «Ένωσης» στην παράταση

Ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Handball Premier νικώντας την ΑΕΚ στην έδρα της με 29-26 στην παράταση.

Ένα ματς που κρίθηκε στην παράταση, ο Ολυμπιακός νίκησε με 29-26 την ΑΕΚ και έκανε το 1-0 στους τελικούς.

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν την -κάτοχο του τροπαίου- ΑΕΚ, στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος που διεξήχθη στο κλειστό «Τάσος Καμπούρης» της Χαλκίδας.

Ο δεύτερος τελικός είναι προγραμματισμένος για την Τρίτη 10 Μαΐου (19:15) στο ίδιο γήπεδο.

«Οικοδεσπότη» αυτή τη φορά θα είναι Ολυμπιακό, ενώ για την ανάδειξη του πρωταθλητή απαιτούνται τρεις νίκες.

Οι «ερυθρόλευκοι», από την αρχή του τελικού, πήραν κεφάλι στο σκορ, με τους -τυπικά- γηπεδούχους να κυνηγούν στο σκορ.

Το πρώτο ημίωρο τελείωσε με την ομάδα του Ολυμπιακού να βρίσκεται μπροστά με δύο τέρματα. O δείκτης του σκορ έδειξε 10-12.

Στην επανάληψη, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν όπως στο πρώτο μέρος.

Πέτυχε γρήγορο τέρμα με τον Οστρούσκο και με τον Δομπρή ανέκτησε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων (10-14).

Μετά την ολιγόλεπτη διακοπή, η ομάδα του Ολυμπιακού μπήκε πετυχαίνοντας ένα τέρμα (12-15), με την ΑΕΚ να απαντά με 3-0 σερί και να ισοφαρίζει σε 15-15. Σ

το επιθετικό σερί της ΑΕΚ έβγαλε ηχηρή αντίδραση ο Ολυμπιακός, ο οποίος με επιμέρους σκορ 0-5 έκανε το 15-20, δέκα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα.

Η ΑΕΚ απάντησε στο ντεμαράζ, φτάνοντας σε απόσταση ενώ τέρματος (20-21). Στο τελευταίο λεπτό, με την ΑΕΚ να έχει πλεονέκτημα ενός παίκτη, ο Μόγια ισοφάρισε για τους «κιτρινόμαυρους» με το 21-21 να παραμένει και ο τελικός να πηγαίνει στην παράταση.

Όπως στα πρώτα δύο ημίωρα, έτσι και στην παράταση, ο Ολυμπιακός είχε ιδανικό ξεκίνημα. Οι Πειραιώτες πέτυχαν τρία τέρματα, διαμορφώνοντας το 21-24. Το +3 διατηρήθηκε και δευτερόλεπτα πριν το τέλος, το σκορ είχε διαμορφωθεί σε 26-29, το οποίο ήταν και το τελικό.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο
Facebook, στο Twitter, στο Instagram, στο Youtube, στο TikTok.