overfm.gr | Ligue 1 | Εσπανιόλ – Σεβίλλη 2-3: Πήρε το τρίποντο στην Βαρκελώνη

Η Σεβίλλη πήρε μία αγιωτική νίκη όπως αποδεικτικέ στην Βαρκελώνη με αντίπαλο την Εσπανιόλ, η οποία της έβαλε δύσκολα.

Η Σεβίλλη είχε κάνει ένα πολύ κακό ξεκίνημα στην φετινή La Liga, καθώς μετρούσε ένα πόντο σε τέσσερα παιχνίδια. Σήμερα όμως στο παιχνίδι της Βαρκελώνης κόντρα στην Εσπανιόλ οι φιλοξενούμενοι πήραν άριστα στο επιθετικό κομμάτι. Η Σεβίλλη άνοιξε το σκορ με τον Λαμέλα στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ στο 26’ έκανε το 0-2. Στο 45’ ο Καρμόνα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Εσπανιόλ για 3η φορά στην αναμέτρηση. Όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 0-3, όμως ο Γιοσελού μείωσε για τους φιλοξενούμενους στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (45+4).
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ πιο αγχωτικό για τους φιλοξενούμενους, αφού η Εσπανιόλ παρουσιάστηκε πολύ πιο βελτιωμένη και έφτασε σε δεύτερο τέρμα με τον Μπρέθγουεϊτ (62). Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να φτάσουν σε μία ανατροπή, παρά το γεγονός ότι από το 84’ η Σεβίλλη έπαιξε με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Λαμέλα.