overfm.gr | La Liga | Εσπανιόλ – Ρεάλ Μαδρίτης: Λύτρωση με Μπενζεμά (vid)

Με πρωταγωνιστή τον Καρίμ Μπενζεμά τα τελευταία λεπτά του αγώνα, η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Εσπανιόλ.

Η Εσπανιόλ φιλοξένησε τη Ρεάλ Μαδρίτης στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής της Λα Λίγκα. Σε μία αναμέτρηση που οι γηπεδούχοι έπαιξαν εξαιρετικά κόντρα στην πρωταθλήτρια, όμως στο τέλος μίλησε ο Καρίμ Μπενζεμά (1-3 τελικό).

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά, με τη Ρεάλ να είναι αυτή που ευτύχησε να σκοράρει πρώτη με τον Βινίσιους Τζούνιορ στο 12′ μετά από εξαιρετική πάσα του Τσουαμενί.

Το πρώτο ημίχρονο συνεχίστηκε με πολλές φάσεις εκατέρωθεν, με την Εσπανιόλ να ισοφαρίζει στο 43′ με τον Χοσέλου.

Το δεύτερο μέρος συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό, δηλαδή με τις δύο ομάδες να παίζουν επιθετικά και να προσπαθούν να βρουν ένα δεύτερο γκολ που θα τους φέρει κοντά στη νίκη.

Αυτό κατάφερε να το πετύχει η «βασίλισσα» στο 88′. Με ποιον άλλον, με τον Καρίμ Μπενζεμά. Ο Ροντρίγκο έκανε μία εξαιρετική ενέργεια, έβγαλε σέντρα με το δεξί, με τον Γάλλο στράικερ να βρίσκεται ελεύθερος στο δεύτερο δοκάρι και να πλασάρει ιδανικά με το δεξί.

Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε στο 90+10′ με τον σούπερ Μπενζεμά να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ.