overfm.gr | Euroleague | Ερυθρός Αστέρας – Βιλερμπάν 73-67: Ανεβαίνουν οι Ερυθρόλευκοι

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Ερυθρό Αστέρα που μετά τον Παναθηναϊκό νίκησε και την Βιλερμπάν στο Βελιγράδι με 73-67.

Οι Σέρβοι ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του αγώνα, και καθάρισαν το παιχνίδι στα μισά της τέταρτης περιόδου, όταν και προηγήθηκαν με 17 πόντους. Η Βιλερμπάν αντέδρασε μεν, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να κάνει την ανατροπή.  Με αυτή την νίκη ο Ερυθρός Αστέρας έφτασε τις 4 στην Ευρωλίγκα (4-5), την ώρα που η Βιλερμπάν υποχώρησε σε ρεκόρ 6-3.

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε με τον Κάλινιτς να είναι ζεστός και κατάφερε να χτίσει πολύ γρήγορα διαφορά 5 πόντων (8-3), με τον Σέρβο να τους πετυχαίνει όλους. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κυριαρχούν σε άμυνα και επίθεση σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο και κατάφεραν να πάνε την διαφορά στις παρυφές των 10 πόντων (18-9).

Ο Ερυθρός Αστέρας πήγε μέχρι το +13 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (24-11), με την Βιλερμπάν να μειώνει στους πέντε με ένα τρίποντο κρεσέντο του Χάουαρντ (24-19). Ο Ερυθρός Αστέρας απάντησε με τους Σιμόνοβιτς και Κάλινιτς (30-21). Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν μαζεμένους πόντους στο τελευταίο τετράλεπτο του ημιχρόνου και μείωσαν στον πόντο (33-32).

Το πρώτο μισό της τρίτης περιόδου ήταν αρκετά ισορροπημένο. Ο Ερυθρός Αστέρας συνέχισε να είναι μπροστά στο σκορ αλλά χωρίς να μπορεί να ξεφύγει (40-39). Στο δεύτερο μισό οι Σέρβοι με τους Ντόμπριτς και Κάλινιτς ξέφυγαν με 9 πόντους (50-41). Η Βιλερμπάν μείωσε στο φινάλε στο 50-45 της περιόδου.

O Ερυθρός Αστέρας μπήκε αποφασισμένος στην τέταρτη περίοδο και κατάφερε να χτίσει διψήφια διαφορά με σερί 7-0 (57-45). Οι Ερυθρόλευκοι κατάφεραν να πάνε το προβάδισμα τους στους 15 πόντους (65-50). Η Βιλερμπάν κατάφερε να μειώσει την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα. Έτρεξε ένα σερί 12-0 από το 67-50, κάνοντας το 67-62 πενήντα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Η γαλλική ομάδα μείωσε στους τρεις πόντους με συνεχόμενους πόντους του Οκόμπο 10” πριν το τέλος (70-67). Ο Κάλινιτς ευστόχησε σε βολές για το τελικό 73-67.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-9, 33-32, 50-45, 73-67