overfm.gr | Euroleague | Ερυθρός Αστέρας – Ούνικς 78-98: «Διπλό» στο Βελιγράδι

Επιστροφή στις νίκες για την Ούνικς Καζάν, η οποία δεν δυσκολεύτηκε να κάψει την αντίσταση του Ερυθρού Αστέρα επικρατώντας με 98-78 στο Βελιγράδι.

Ερυθρός Αστέρας – Ούνικς 78-98: «Διπλό» στο Βελιγράδι. Μετά τις εκτός έδρας ήττες με Ρεάλ Μαδρίτης και Μπασκόνια, η Ούνικς Καζάν επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 98-78 του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι.  Αυτή ήταν η έβδομη νίκη για τους Ρώσους στην Ευρωλίγκα, και παραμένουν σε τροχιά οχτάδας. Παράλληλα, στην 13η θέση είναι ο Ερυθρός Αστέρας, ο οποίος γνώρισε την 8η ήττα του. Ερυθρός Αστέρας – Ούνικς 78-98: «Διπλό» στο Βελιγράδι

H Ούνικς ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και επέβαλε από την αρχή τον ρυθμό της. Με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Χεζόνια (2 τρίποντα) έφτασε στις παρυφές των 10 πόντων (2-11) στο τρίτο λεπτό. Ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να μειώσει στους 6 με τους Ουόλτερς και Ντόμπριτς (10-16). Η διψήφια διαφορά ήρθε με τον Μπράντλεϊ για την Ούνικς (10-20), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 16-26.

Η Ούνικς συνέχισε να κυριαρχεί και στην δεύτερη περίοδο. Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 15 πόντους (18-33), με τους γηπεδούχους να απαντούν με επιμέρους 14-2 μειώνοντας στους τρεις (32-35). Η Ούνικς διατήρησε τα ηνία του σκορ μέχρι την ανάπαυλα και το 39-47.

Η ρωσική ομάδα πάτησε ξανά το γκάζι στην τρίτη περίοδο. Μπράουν και Χεζόνια έκαναν ότι ήθελαν στην επίθεση και κατάφεραν να πάνε το παιχνίδι στα μέτρα τους. Το προβάδισμα της Ούνικς άγγιξε τους 20 πόντους (44-63), και τους ξεπέρασε με τρίποντο του Κάναν (55-76), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 56-77.

Στην τέταρτη περίοδο το έργο του Ερυθρού Αστέρα ήταν εκ των πραγμάτων πολύ δύσκολο. Η ομάδα του Βελιγραδίου ισορρόπησε μεν το παιχνίδι, ωστόσο δεν κατάφερε να ξαναμπεί πραγματικά στην διεκδίκηση της νίκης χάνοντας με 78-98.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-26, 39-47, 56-77, 78-98