overfm.gr | A1 Γυναικών | Ερυθρός Αστέρας – Ολυμπιακός 70-78: Πρόκριση στο Βελιγράδι

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 78-70 του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι και εξασφάλισε την πρόκριση του στην επόμενη φάση του Eurocup Γυναικών.

Ερυθρός Αστέρας – Ολυμπιακός 70-78. Η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς, είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, και πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο καθαρίζοντας το παιχνίδι. Πλέον ο Ολυμπιακός έφτασε τις τέσσερις νίκες σε πέντε παιχνίδια στον πέμπτο όμιλο και «κλείδωσε» το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ερυθρός Αστέρας – Ολυμπιακός 70-78: Το ματς

O Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι. Οι Ερυθρόλευκες με την Εβίνα Σταμάτη να ξεκινάει με δύο στα δύο στα δύο τρίποντα στο πρώτο τρίλεπτο προηγήθηκαν με 5-10. Ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε (9-10) με το σκορ να είναι ισόπαλο με την συμπλήρωση του πενταλέπτου (14-14). Μάλιστα, οι γηπεδούχες με συνεχόμενους πόντους της Γιάνκοβιτς κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο με αέρα 6 πόντων (24-18).

Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση στην δεύτερη περίοδο. Μεγάλη πρωταγωνίστρια σε αυτό το σημείο της αναμέτρησης ήταν η Αλέξις Τόλφρι. Η Αμερικανίδα γκαρντ σκόραρε απανωτά τρίποντα, με τις Ερυθρόλευκες να περνούν μπροστά (29-31). Ακολούθησαν τρίποντο της Πλουφ και βολές της Νικολοπούλου με τον Ολυμπιακό να τρέχει σερί 11-0 και να ξεφεύγει με 7 (31-37). Η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα μέχρι την ανάπαυλα (34-39).

O Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε καλύτερα την επανάληψη και με σερί 6-0 κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ (40-39). O Ολυμπιακός απάντησε με τις Βίτολα και Χάμπλιν για το δικό του 6-0 σερί (40-45), με τις γηπεδούχες να μειώνουν στον πόντο με την Γιάνκοβιτς (48-49). Ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 8-0 παίρνοντας αέρα τριών κατοχών και διατηρήθηκε σε ρόλο οδηγού μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (53-59).

Το σκηνικό δεν άλλαξε στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα χωρίς να καταφέρει να ξεφύγει. Ο Ολυμπιακός κατάφερε χτίσει διαφορά 9 πόντων με τις Πλουφ και Σταμολάμπρου μετά τα μισά του δεκαλέπτου (41-50). Ένα τρίποντο της Τόλφρι έβαλε τις Ερυθρόλευκες στο +12 (62-74), για να μειώσει η Γιοβάνοβιτς (64-74). Οι Ερυθρόλευκες διατήρησαν τον έλεγχό μέχρι το τέλος παίρνοντας την νίκη (70-78).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 34-39, 53-59, 70-78