overfm.gr | Euroleague | Ερυθρός Αστέρας – Μπαρτσελόνα 69-76 – Καταλανική κορυφή

Στην κορυφή της Euroleague παρέμεινε η Μπαρτσελόνα, καθώς πανηγύρισε μία ακόμα νίκη, αυτή τη φορά απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα με 76-69.

Η Μπαρτσελόνα πανηγύρισε ακόμη μία νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα, καθώς επικράτησε εκτός έδρας του Ερυθρού Αστέρα με 76-69. Οι μπλαουγκράνα σε όλο το παιχνίδι είχαν τα ηνία του σκορ και παρότι οι Σέρβοι πίεσαν, άντεξαν και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Η Μπαρτσελόνα ήταν καταιγιστική στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης και κατάφερε από νωρίς να πάρει διψήφια διαφορά (5-16). Ο Ερυθρός Αστέρας δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση. Μείωσε το σκορ, αλλά οι μπλαουγκράνα είχαν τον πλήρη έλεγχο σ΄αυτό το πρώτο δεκάλεπτο (13-20).

Ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικός στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Σέρβοι έσφιξαν την άμυνα τους, περιόρισαν τους αντιπάλους τους, και κατάφεραν να μπουν ξανά στο παιχνίδι (23-24). Οι εναλλαγές στο σκορ συνεχίστηκαν μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, με το σκορ να μένει σε ιδιαίτερα χαμηλά επίπεδα (31-34).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι άμυνες και των δύο ομάδων πήγαν περίπατο. Συνολικά σημειώθηκαν 45 πόντοι, με την Μπαρτσελόνα να παίρνει προβάδισμα και να ξεμακραίνει στο σκορ (49-61). Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε την αντεπίθεση του στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά η προσπάθεια του δεν έφτασε. Οι μπλαουγκράνα άντεξαν και πήραν τελικά τη νίκη με 76-69.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 31-34, 49-61, 69-76
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντοντσιτς): Λαζάρεβιτς, Ουόλτερς 11 (1), Νταβιντόβατς 8 (6ριμπ.), Μίτροβιτς 15, Λάζιτς, Κάλινιτς 15 (1), Ντόμπριτς, Χόλινς 2, Ιβάνοβιτς 4, Μάρκοβιτς 8 (1), Κούζμιτς 4 (14ριμπ.), Τσίρμπες 2
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 6, Έξουμ, Σανλί 11 (1), Μαρτίνεζ 6 (2), Σμιτς 11 (1), Χέιζ 14 (8ριμπ.), Οριόλα 2, Λαπροβίτολα 6, Κούριτς 8 (1), Γιοκουμπάιτις 2, Μίροτιτς 10 (7ριμπ.), Καϊσέδο