overfm.gr | Euroleague | Ερυθρός Αστέρας-Άλμπα 63-78 – Επέλαση στο Βελιγράδι

Η Άλμπα ήταν καλύτερη από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, φεύγοντας από τη Σερβία με τη νίκη (63-78).

Η Άλμπα από τα μέσα της πρώτης περιόδου και μετά ήταν η απόλυτη κυρίαρχος του ματς. Η Γερμανική ομάδα αντιμετώπισε πολύ έξυπνα τον Ερυθρό Αστέρα και κατάφερε να πάρει μία σπουδαία νίκη με 78-63 για την 5η αγωνιστική της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Βερολίνου ο Λο (17π.). Πολύ καλός ο Σίκμα (11π., 7ρ), όπως και ο Μπλατ (10π,5ρ). Για τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισε ο Κούζμιτς (16π) και ο Γουόλτερς (13π).

Πρώτο ημίχρονο:

Όπως αναμενόταν το παιχνίδι ξεκίνησε με ένα αργό, σετ ρυθμό . Γνωστή φετινή συνταγή του Ερυθρού Αστέρα. Ο Χόλινς έβαλε το πρώτο τρίποντο για την ομάδα του και με το σκορ στο 9-7 ήρθε το πρώτο τάιμ άουτ του αγώνα. Οι δύο αντίπαλοι προσπαθούσαν να καταστρέψουν η μία το παιχνίδι της άλλης κάτι που έφερε λάθη και αστοχία. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους Γερμανούς να προηγούνται χάρη σε τρίποντο του Μπλατ (10-12).

Όλα χάλια για τους Σέρβους στην δεύτερη περίοδο. 2 τεχνικές ποινές , 11 λάθη(!) σε 15′, 1 ασίστ στο ίδιο διάστημα (9 η Άλμπα) και η ομάδα του Γκονζάλες προηγούταν 28-12. Ο Ερυθρός Αστέρας ξύπνησε μετά από ακόμα ένα τάιμ άουτ, έκανε ένα 10-0 (22-28), αλλά και πάλι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Άλμπα είχε αρκετά ισχυρό προβάδισμα με 38-25. 25 πόντοι σε ένα ολόκληρο ημίχρονο με τον Ερυθρό Αστέρα να είναι τελείως αποσυντονισμένος.

Δεύτερο ημίχρονο:

Παρόμοιο το σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο αφού μετά από 7′ παιχνιδιου το επιμέρους σκορ ήταν 13-13. Ο Κούζμιτς, αν και αστοχούσε στις βολές (2/6), κρατούσε όρθιο τον Ερυθρό Αστέρα, έχοντας τους 10 από τους 13 πόντους. Μπορεί να σκόραραν με μεγαλύτερη συχνότητα αυτήν την περίοδο οι Σέρβοι, όμως δεν μπορούσαν να παίξουν καλή άμυνα, αντίθετα με όσα μας έχει συνηθίσει τη φετινή σεζόν. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με το σκορ στο 46-58.

Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία. Οι Γερμανοί είχαν βρει από την αρχή τη συνταγή για το συγκεκριμένο ματς και ο Ερυθρός Αστέρας δεν μπορούσε να αντιδράσει. Το τελικό 63-78 έδωσε μια πολύ σπουδαία νίκη στην Άλμπα.

Τα δεκάλεπτα: 10-12, 25-38, 46-58, 63-78

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Λαζάρεβιτς, Γουόλτερς 13 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Ουσκόκοβιτς, Νταβίντοβατς, Μίτροβιτς 11 (5/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Λάζιτς 3 (1), Κάλινιτς 5 (0/6 τρίποντα, 5 λάθη), Ντόμπριτς 5 (2/11 σουτ), Χόλινς 10 (2), Σιμόνοβιτς, Κούζμιτς 16 (6/6 δίποντα, 4/10 βολές, 6 ριμπάουντ).

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Λο 17 (3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Ντα Σίλβα 9, Σμιθ 8 (2), Ντίλοου, Μάτισεκ 3 (1), Νίκιτς (0/3 δίποντα), Ολίντι 9 (4/4 σουτ), Σίκμα 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπλατ 10 (2), Ζούσμαν 11 (1).

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων:Για την Άλμπα ακολουθούν οι αγώνες με Ολυμπιακό (εκτός) και Μπάγερν (εντός). Από την άλλη ο Ερυθρός Αστέρας θα αντιμετωπίσει κατά σειρά τη Μονακό (εκτός) και την Αρμάνι Μιλάνο (εκτός).