overfm.gr | Διεθνή | Έριξε εξάρα η Ρίβερ Πλέιτ

Ο Ράφαελ Μπορέ έκανε χατ τρικ, με το Κολομβιανό να καθαρίζει το ματς.

Η Ρίβερ Πλέιτ «διέλυσε» με 6-2 την Νασιονάλ για την προημιτελική φάση του Κόπα Λιμπερταδόρες. Οι γηπεδούχοι στο 18ο λεπτό έμειναν με δέκα παίκτες με τον Ρόκετ να παίρνει κόκκινη κάρτα και να αποβάλλεται από το παιχνίδι.

Οι  «εκατομμυριούχοι» κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης με γκολ του Καρασκάλ. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Ντε Λα Κρουζ να κάνει το 2-0.

Ωστόσο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου η Νασιονάλ κατάφερε να μειώσει σε 2-1 με τον Κούγκο.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η Ρίβερ Πλέιτ πέτυχε και τρίτο γκολ, με το Ζουκουλινί να κάνει το 3-1 στο 50ο.  Η  «Τρίχρωμη» δεν το έβαζαν κάτω και τέσσερα λεπτά αργότερα μείωσαν σε 3-2 με τον Ροντρίγκεθ.

Όμως, οι παίκτες του Μαρσέλο Γκαργίαντο κατάφεραν να σημειώσουν άλλα τρία τέρματα, με τον Ράφαελ Μπορέ να κάνει χατ τρικ σκοράροντας στο 67΄, στο 73΄και στο 80΄.