overfm.gr | Super League 2 | Εργοτέλης-Λεβαδειακός 0-1: Απέδρασε με Πολέτο από το Ηράκλειο ο Λεβαδειακός

Ο Λεβαδειακός χτύπησε σαν κόμπρα τον Εργοτέλη και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0 από το Παγκρήτιο στην τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Σε ένα παιχνίδι με λιγοστές ευκαιρίες και τελικές προσπάθειες, ο Λεβαδειακός αποδείχτηκε πιο κυνικός με αποτέλεσμα να πάρει μια νίκη “χρυσάφι” για την συνέχεια με σκορ 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα είχαν αμυντικό προσανατολισμό, κατάφεραν να σκοράρουν στην μεγαλύτερη ευκαιρία που τους παρουσιάστηκε στο παιχνίδι. Από την πλευρά του ο Εργοτέλης έμεινε με το παράπωνο πως σε ένα ακόμα παιχνίδι, ενώ είχε την κατοχή της μπάλας, δεν κατάφερε να σκοράρει και δέχτηκε γκολ σε μια από τις λιγοστές ευκαιρίες που έγιναν στο τέρμα του.

Ο Εργοτέλης μπήκε με περισσότερη όρεξη στο παιχνίδι, και από τα πρώτα λεπτά του αγώνα είχε τόσο την κατοχή της μπάλας, όσο και την υπεροχή των κινήσεων.

Ο σύλλογος από το Ηράκλειο απειλούσε κυρίως με τα ανεβάσματα του Κατσούρι από την δεξιά πλευρά της επίθεσης, καθώς η εντολή του Γιάννη Ταουσιάνη ήταν ο δεξιός μπακ των “κιτρινόμαυρων” να ανεβαίνει ψηλά στο γήπεδο και να σεντράρει στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας.

Κάπως έτσι ήρθε και η πρώτη καλή στιγμή στο ματς, όταν ο Κουατένγκ στο 9ο λεπτό έπιασε ένα δυνατό σουτ στο ύψος του πέναλτι με τον Γκέκα να είναι σε ετοιμότητα και να αποκρούει σε κόρνερ.

Ο Λεβαδειακός ο οποίος δεν μπορούσε καθόλου να κυκλοφορήσει την μπάλα στο γήπεδο, καθώς οι παίκτες έχαναν την κατοχή τους από το “ασφυχτικό” πρέσινγκ των γηπεδούχων, πήγαν σε ένα παιχνίδι με μακρινές μπαλιές, το οποίο ωστόσο δεν απέδωσε καρπούς.

Γενικότερα στο πρώτο ημίχρονο κυριαρχούσαν τα σκληρά μαρκαρίσματα, με τις δυο ομάδες να μην μπορούν να φτάσουν με “καθαρό” μυαλό στην αντίπαλη περιοχή και στον αγωνιστικό χώρο να γίνονται αρκετά αβίαστα λάθη και από τους δυο συλλόγους.
Στο 41 ο Κωστανάσιος μετά από ένα ωραίο σλάλομ σέντραρε με το δεξί, ωστόσο ο Μανουσάκης έπιασε μια αδύναμη κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει αουτ.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρος ήρθε στο 44ο λεπτό, όταν ο Μαρίνος έκανε ένα δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή του Εργοτέλη, με τον Κατσιμήτρο να είναι σε ετοιμότητα και να αποκρούσει σε κόρνερ. Η εκτέλεση πέρασε ανεκμετάλλευτη για τους φιλοξενούμενους, με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο που έκλεισε το πρώτο, δηλαδή δυο ομάδες που να μην μπορούν να υλοποιήσουν τις σκέψεις τους. Από την μία ο γηπεδούχος Εργοτέλης να έχει την κατοχή της μπάλας, να προσπαθεί με συνεχές πάσες και ομαδικό παιχνίδι να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα, με τον Λεβαδειακό να αμύνεται σωστά και με μακρινές μπαλιές να ψάχνει για κάποιο ρίγμα στην άμυνα των “κιτρινόμαυρων”.

Μάλιστα ο προπονητής των γηπεδούχων Γιάννης Ταουσιάνης θέλησε να φρεσκάρει μεσοεπιθετικά την ομάδα του με αποτέλεσμα να εγκαταλέιψει το 4-3-3 και να πάει σε ένα πιο επιθετικό 4-4-2 με τους Μποτέ και Άπι εξτρέμ, και τους Μανουσάκη-Κόνραντ να παίζουν προωθημένοι.

Ο προπονητής των φιλοξενούμενων Σωτήρης Αντωνίου βλέποντας πως ο Εργοτέλης παίρνει μέτρα στο γήπεδο, θέλησε να προσθέσει ακόμα ένα κεντρικό αμυντικό στην εντεκάδα του(Νίκας) και να πάει σε μια διάταξη 3-5-2 με σκοπό να μπορεί να έχει μια ασφάλεια στα μετόπισθεν.

Ο Εργοτέλης παρά τις αλλαγές δεν μπόρεσε να γίνει απειλητικός με αποτέλεσμα ο Λεβαδειακός, όσο περνούσε η ώρα να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να αυξάνει την πίεση του προς την εστία του Κατσιμήτρου. Μάλιστα στο 77΄ο Πολέτο έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 1-0, με τον τερματοφύλακα του Εργοτέλη να αποκρούσει σε κόρνερ.

Αυτή φαίνεται πως ήταν η προειδοποιητική βολή του συγκεκριμένου παίκτη, καθώς δυο λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 79 κατάφερε μετά από μια αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων να σκοράρει και να κάνει το 1-0 για την ομάδα του.

Κάτι που όπως είναι λογικό έδωσε φτερά στα πόδια των φιλοξενούμενων, οι οποίοι με το 1-0 υπέρ τους αμύνθηκαν σωστά στα τελευταία δέκα λεπτά με αποτέλεσμα να πάρουν ένα τρίποντο που τους φέρνει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με επτά πόντους. Από την πλευρά του ο Εργοτέλης έμεινε στην τελευταία θέση του πίνακα χωρίς βαθμό με δυο ήττες σε ισάριθμους αγώνες.

Εργοτέλης (Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Σερβιλάκης, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Πέϊος (60′ Άμπι), Τσέλιος, Μπουτσάκης, Κατσούρρι, Κωστανάσιος (56′ Μποτέ), Kούατενγκ (56′ Κόνραντ), Μανουσάκης.

Λεβαδειακός (Αντωνίου): Γκέκας, Μύγας, Λιάγκας, Βήχος, Καραχάλιος, Μεχία, Κονέ (60′ Νίκας), Πολέτο, Νίλι, Εν Νομό (67′ Τζιώρας), Μαρίνος (46′ Συμελίδης).