overfm.gr | Super League 2 | Εργοτέλης-Ξάνθη 2-1: Με γκολάρα του Μπουρσέλη οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη[vid]

Εργοτέλης-Ξάνθη 2-1: Ο Εργοτέλης κατάφερε να πάρει τη νίκη χάρη σε ένα γκολ ποίημα του Μπουρσέλη λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι ανάμεσα σε δυο καλές ομάδες ο Εργοτέλης κατάφερε να πάρει μια σημαντική νίκη με 2-1. Οι Κρητικοί ήταν πιο δραστήριοι και κινητικοί στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, και χάρη στο εξαιρετικό γκολ του Μπουρσέλη λίγο πριν το φινάλε πήραν τη νίκη και τους τρείς βαθμούς.

H Ξάνθη μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, μην αφήνοντας τον Εργοτέλη να κρατήσει αλλά και να κυκλοφορήσει την μπάλα. Μάλιστα το 9ο λεπτό λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ, όταν ο Καπνίδης με εξουδετερωμένο τον Κατσιμήτρο σημάδεψε πολύ ψηλά με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να σκοράρει.

Η Ξάνθη στα πρώτα λεπτά του αγώνα είχε επιβάλει καθολικά τον ρυθμό της στον αγωνιστικό χώρο, και ήταν η ομάδα η οποία μπορούσε να φτάνει στην αντίπαλη περιοχή με αξιώσεις. Ωστόσο οι ποδοσφαιριστές των φιλοξενούμενων τα “χαλούσαν” στην τελική προσπάθεια και στις επιλογές τους στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου.

Παρόλα αυτά η ομάδα που κατάφερε να πετύχει πρώτη το γκολ ήταν ο Εργοτέλης όταν ο Μπουτσάκης είδε την κίνηση του Κόνραντ, με τον τελευταίο με ένα δυνατό σουτ να νικά τον Μπέντο για να κάνει το 1-0 υπέρ της ομάδας του. Ο Εργοτέλης μάλιστα έχασε άλλη μια ευκαιρία να σκοράρει όταν ο Μανουσάκης έκανε ένα δυνατό σουτ με την μπάλα να περνά αουτ. Η απάντηση της Ξάνθης ήρθε στο 28ο λεπτό, όταν ο Καπνίδης πήδηξε πιο ψηλά από όλους στην μεγάλη περιοχή, ωστόσο την κεφαλιά του εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας του Εργοτέλη Κατσιμήτρος.

Το παιχνίδι είχε ρυθμό η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω με τις δυο ομάδες να προσφέρουν ένα “πλούσιο” θέαμα στο γήπεδο. Στο 37 ο Σχρόιγιεν σέντραρε από αριστερά, με τον Τάτο να πιάνει μια κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Κατσιμήτρου.

Στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου μέρους, ο Εργοτέλης ήταν πιο καλός και μάλιστα η ομάδα του Ηρακλείου έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 2-0, όταν ο Κόνραντ μπήκε στην μεγάλη περιοχή έκανε ένα δυνατό σουτ, ωστόσο η μπάλα κόντραρε με αποτέλεσμα να βγαίνει κόρνερ. Κάπως έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο προπονητής των φιλοξενούμενων Πόποβιτς πέρασε στην θέση του Σχροίγιεν τον Σιατραβάνη, με τον Έλληνα εξτρέμ να παίρνει στο 49 το πέναλτι για την ομάδα του. Συγκεκριμένα ο παίκτης της Ξάνθης έκανε μια προσποίηση πάνω στον Μπουρσέλη, με τον αμυντικό των Κρητικών να τον ανατρέπει. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τάτος, με τον Κατσιμήτρο να αποκρούει, ωστόσο η μπάλα να έρχεται πάνω στον έμπειρο μέσο και έτσι με ψύχραιμο πλασέ να ισοφαρίζει για την ομάδα του.

Το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε όπως τελείωσε το πρώτο με τις δυο ομάδες να παίζουν επιθετικά, και στον αγωνιστικό χώρο να υπάρχει ροή στο παιχνίδι. Άλλωστε κανένας από τους δυο συλλόγους δεν θέλησε να περιοριστεί και να παίξει αμυντικά, με τους ποδοσφαιριστές να προσπαθούν να παράξουν επιθετικό παιχνίδι.

Στο 66 ο Εργοτέλης έφτασε κοντά στο 2-1, όταν ο Σερβιλάκης έκανε μια σέντρα από τα αριστερά με τον Παπάζογλου να διώχνει άτσαλα. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 70 ο Μυστακίδης ο οποίος είχε περάσει σαν αλλαγή έκανε το σουτ με τον Κατσιμήτρο να μπλοκάρει. Όσο παιρνούσε ο χρόνος η ομάδα που φαινόταν πιο ικανή να πάρει τη νίκη ήταν ο Εργοτέλης. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο κινητικοί, πιο δραστήριοι και αυτό τους οδήγησε τελικά στο να κάνουν το 2-1.

Συγκεκριμένα στο 88ο λεπτό ο Μπουρσέλης έγινε κάτοχος της μπάλας και έξω από την μεγάλη περιοχή δοκίμασε το εξαιρετικό του αριστερό, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Μπέντο για το 2-1. Αυτό έφερε ντελίριο ενθουσιασμού στο γήπεδο καθώς με αυτό το γκολ ο Εργοτέλης κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη ενάντια στην Ξάνθη, με αποτέλεσμα να φτάσει στις τρείς διαδοχικές νίκες και τους εννέα πόντους στο πρωτάθλημα.

Οι συνθέσεις:

Εργοτέλης (Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Ποζατζίδης (55′ Ποζατζίδης), Νεράλ, Πέϊος, Μπουτσάκης (55′ Τσέλιος), Αμπντουλαχί, Κωστανάσιος (65′ Πατρινός), Μανουσάκης, Κόνραντ (46′ Μπουρσέλης).

Ξάνθη (Πόποβιτς): Ίτσο, Ντίνας (65′ Δημούτσος), Τ. Παπάζογλου, Τεσίγια (65′ Μυστακίδης), Μπριλάντε, Γκαρσία, Τζούρμαν, Στάθης, Τάτος, Σχρόιγιεν (46′ Σιατραβάνης), Καπνίδης.