overfm.gr | Super League 2 | Super League 2: «Μεγάλες» νίκες για Παναχαϊκή, Εργοτέλη και Ιωνικό[vid]

Super League: Ημέρα γηπεδούχων στην Β Εθνική, καθώς Εργοτέλης, Παναχαϊκή και Ιωνικός νίκησαν με 2-0 τους Διαγόρα, Λεβαδειακό και Καραϊσκάκη.

Εργοτέλης – Διαγόρας 2-0

5′ Μπουτσάκης, 88΄Μανουσάκης

Ο Εργοτέλης μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι με την ομάδα του Ηρακλείου να προηγήται στο παιχνίδι στην πρώτη της καλή στιγμή στον αγώνα.

Συγκεκριμένα ο Ποζατζίδης έβγαλε μια σέντρα από τα αριστερά με τον Μπουτσάκη να κάνει την διαγώνια κίνηση και με ψύχραιμο πλασέ να νικά τον Τσέλιο για το 1-0.

Στο 14 οι γηπεδούχοι είχαν άλλη μια καλή στιγμή στο παιχνίδι όταν ο Ποζατζίδης συνεργάστηκε ωραία με τον Μανουσάκη, ο τελευταίος έκανε ένα καλό σουτ, ωστόσο ο Τσέλιος βρισκόταν σε σωστή θέση με αποτέλεσμα να μπλοκάρει την μπάλα.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος του Εργοτέλη, με την ομάδα του Ηρακλείου να είναι καλύτερη, ωστόσο να τα… χαλάει στην τελική προσπάθεια με το σκορ του πρώτου μέρους να είναι 1-0.

Στην επανάληψη η εικόνα δεν άλλαξε με τον Εργοτέλη να είναι καλύτερος και στο 88ο λεπτό να εξασφαλίζει τη νίκη χάρη στο γκολ του Μανουσάκη στο 88ο λεπτό.

Κάπως έτσι ο Εργοτέλης κατάφερε να φτάσει τους 13 βαθμούς και την 3η θέση μαζί με την Παναχαϊκή.

Παναχαϊκή – Λεβαδειακός 2-0

51′70′ Αραβίδης

“Γκρέμισε” τον Λεβαδειακό από την κορυφή της βαθμολογίας η Παναχαϊκή.

Η ομάδα από την Πάτρα με δυο γκολ από τον Χρήστο Αραβίδη στο δεύτερο μέρος κατάφερε να πάρει τη νίκη και να φτάσει τους 13 πόντους, υποχρεώνοντας μάλιστα τον Λεβαδειακό στην πρώτη του φετινή ήττα.

Ιωνικός – ΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας 2-0

48′ Κάστρο, 80′ Νιάσε

Χάρη στα γκολ των  στο δεύτερο ημίχρονο,ο Ιωνικός πήρε τη νίκη με 2-0 ενάντια στον Καραϊσκάκη Άρτας.

Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα από την Αθήνα “σκαρφάλωσε” στην 1η θέση της βαθμολογίας με 17 πόντους, δυο περισσότερους από τον Λεβαδειακό.