overfm.gr | Super League 2 | Εργοτέλης-Απόλλων Λάρισας 1-0: Δεν αποχωρίζονται την κορυφή οι Κρητικοί [vid]

Ο Εργοτέλης χάρη στο γκολ του Κόνραντ στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Απόλλωνα Λάρισας και να “πατήσει” κορυφή της Σούπερ Λίγκ 2.

Άλλη μια μέρα στην δουλειά για τον Εργοτέλη!

Η ομάδα του Ηρακλείου κατάφερε να πάρει μια σημαντική νίκη με 1-ο σε βάρος του Απόλλωνα Λάρισας και να φτάσει στην κορυφή της βαθμολογίας της Σούπερ Λίγκ 2 με 22 πόντους.

Ο Εργοτέλης ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι, με τους ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων να έχουν την κατοχή της μπάλας και την υπεροχή των κινήσεων.

Χαρακτηριστικό είναι πως μπορεί να μην πατούσε ο Εργοτέλης στην μεγάλη περιοχή της αντίπαλης ομάδας, λόγω της πολυπρόσοπης άμυνας των φιλοξενούμενων, ωστόσο η κατοχή της μπάλας ήταν συντριπτικά υπέρ των “κιτρινόμαυρων”.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον Εργοτέλη έφτασε στο 13ο λεπτό, όταν ο Άπι έκανε ένα δυνατό σουτ, με την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Άστρα. Στο 30΄ο Κόνραντ συνδυάστηκε υπέροχα με τον Μανουσάκη, με τον τελευταίο να κάνει ένα δυνατό σουτ, ωστόσο ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων βρισκόταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε το σουτ.

Οκτώ λεπτά αργότερα η ομάδα της Λάρισας έμεινε με παίκτη λιγότερο, μιας και ο Μπάλας έκανε ένα πολύ δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Άπι, με τον διαιτητή του αγώνα Βεργέρη να του δείχνει την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Από αυτό το σημείο και έπειτα δεν έγινε κάτι αξιοσημείωτο στον αγώνα με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα από τα πρώτα 45 λεπτά.

Στην επανάληψη η εικόνα δεν άλλαξε με τον Εργοτέλη να εξακολουθεί να είναι καλύτερος στον αγώνα, αλλά να μην μπορεί να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα του Απόλλωνα.

Όσο περνούσε ο αγώνας, φαινόταν πως αν κάποια ομάδα καταφέρει να πετύχει γκολ αυτή θα είναι ο Εργοτέλης. Μάλιστα ο προπονητής των γηπεδούχων Γιάννης Ταουσιάνης έκανε πιο επιθετική την ομάδα του, αφού άλλαξε το σύστημα από 433 σε 442, με τις αλλαγές του μάλιστα να καταφέρνουν να αλλάξουν την εικόνα του παιχνιδιού.

Και αυτό γιατί στο 75 ο Ποζατζίδης που είχε περάσει νωρίτερα στο παιχνίδι στην θέση του Σερβιλάκη έκανε μια “γλυκιά” σέντρα από αριστερά με τον Κόνραντ να πιάνει την κεφαλιά και να νικά τον Άστρα για  το 1-0.

Παρά το υπέρ του 1-0, ο Εργοτέλης δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και συνέχισε να “σφυροκοπάει” την αντίπαλη άμυνα, και μάλιστα στο 85 άγγιξε το 2-0, όταν ο Μανουσάκης βρέθηκε από θέση βολής έκανε ένα δυνατό πλασέ, ωστόσο με δυσκολία ο Άστρας έδιωξε σε κόρνερ.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης o Eργοτέλης κατάφερε να υπερασπιστεί το υπέρ του προβάδισμα, και με αυτό το 1-0, κατάφερε να πάρει τους τρείς πόντους που τον οδηγούν στην κορυφή της Β Εθνικής με 22 πόντους ένα παραπάνω από τον 2ο-πλέον-Ιωνικό.

Οι συνθέσεις:

Εργοτέλης (Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Σερβιλάκης (73′ Ποζατζίδης), Κατσούρρι, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πέϊος (72′ Κοκκίνης), Τσέλιος, Άμπι (58′ Μπουτσάκης), Κωστανάσιος (58′ Μπουρσέλης), Μανουσάκης, Κόνραντ (83′ Πατρινός).

Απόλλων Λάρισας (Φραντζέσκος): Αστράς, Γκόλιας, Καμπέρης, Μόρας, Σκούπρας, Λίταινας (78′ Γκουντρουμπής), Μπάλλας, Γιάκος (46′ Καρρίκι), Νύκταρης (69′ Αθανασιάδης), Ομπράντοβιτς (39′ Μπάμπης), Σέχου (68′ Μπαλογιάννης).