overfm.gr | Serie A | Επτάψυχη για την παραμονή η Βερόνα

Χάρη σε γκολ του Ενγκόνγκ η Βερόνα επικράτησε με 1-0 της Σαλερνιτάνα στο «Μαρκ’ Αντόνιο Μπεντεγκότι» και μπήκε για τα καλά στο κόλπο της παραμονής.

Όσο ζει ελπίζει η Βερόνα. Οι «ροσομπλού» επικράτησαν με 1-0 της Σαλερνιτάνα στο «Μαρκ’ Αντόνιο Μπεντεγκότι» και απέχουν μόλις δυο βαθμούς από την 17η Σπέτσια.

Στο 22ο λεπτό ο Ντούντα μπήκε όμορφα στην περιοχή κι έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε εκατοστά έξω και στο 26’ ο Ζέπε απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Γκάιτς. Στο 31′ ‘ομως ο Λάζοβιτς σέντραρε από αριστερά για τον Ενγκόνγκ που με πλασέ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Στο 45ο λεπτό μετά από κόντρες η μπάλα στρώθηκε στον Ντεπάολι που έκανε το σουτ αλλά αστόχησε για εκατοστά ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το διαγώνιο σουτ του Ντιά στο 45+2’.

Στο 82′ η Βερόνα έχασε την ευκαιρια να κλειδώσει την νικη αλλά ο Σέπε απέκουσε το σουτ του Ντούντα. Στην συνέχεια η ομάδα του Σαλέρνο πέρασε μπροστά και έχασε ευκαιρίες να ισοφαρίσει. Στο 87′ ο Πιόντεκ πλάσαρε αλλά ο Μοντιπό είπε όχι όπως επίσης και στο 92’ στο σουτ του Ντία.

ΕΛΛΑΣ ΒΕΡΟΝΑ: Μοντιπό, Μανιάνι (65’ Νταβίντοβιτς), Ντεπάολι, Χίεν, Ντόιγκ (86’ Φαραόνι), Κόπολα, Λάζοβιτς, Ταμέζ, Ντούντα (86’ Βέρντι), Ενγκόνγκ (77’ Λαζάνια), Γκάιτς (65’ Άμπιλντγκααρντ)

ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ: Ζέπε, Εκόνγκ (83’ Γκιομπέρ), Μπρον, Πιρόλα (80’ Βαλέντσια), Μπράνταριτς, Καντρέβα (56’ Κουλιμπαλί), Φιλένα, Τσρνιγκόι (55’ Πιόντεκ), Νικολούσι (65’ Σαμπιά), Μπονατσόλι, Ντιά.