overfm.gr | Super League 1 | «Επιβίωσε» και παρέμεινε στην Super League 1 η Λαμία

Στη Super League 1 παραμένει η Λαμία, η οποία σε διπλά ματς ξεπέρασε το εμπόδιο της Βέροιας και έμεινε στα… σαλόνια της Ελλάδας

Η Λαμία έστω και με το τελικό 1-1 κατάφερε να πάρει αυτό που θέλει και να σώσει την κατηγορία.

Μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι στο ΔΑΔΚ Λαμίας, η ομάδα του Φέστα κατάφερε να σώσει την κατηγορία και την επόμενη αγωνιστική σεζόν θα παίζει στην Super League 1.

Οι Φθιώτες χάρης στο 2 εκτός έδρας γκολ τα οποία πέτυχαν στο πρώτο παιχνίδι κέρδισαν την μάχη παραμονής. Το συνολικό σκορ στο ζευγάρι ήταν 3-2.

Το παιχνίδι:

Το παιχνίδι μας εντυπωσίασε, καθώς από την αρχή κιόλας είχε ρυθμό και ένταση, με το μόνο μελανό σημείο να είναι η έλλειψη ευκαιριών. Η ομάδα η οποία έκανε πρώτη ευκαιρία ήταν η Βέροια, που μάλιστα άνοιξε και το σκορ. Μετά από κόρνερ από την αριστερή πλευρά ο Γαβριηλίδης έπιασε μία κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στον Γιακουμάκη και αναπαύθηκε στα δίχτυα της Λαμίας στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι μετά και την επίτευξη του γκολ είχαν το μομέντουμ και συνέχιζαν να πιέζουν. Μάλιστα η Βέροια έχασε μια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της στο 31ο λεπτό με τον Φοφάνα να σημαδεύει λάθος. Η Λαμία είχε την δική της ευκαιρία να απειλήσει στο 43’ με τον Τζανδάρη να δοκιμάζει το πόδι με ένα σουτ εκτός περιοχής αλλά με τον Παπαδόπουλο να διώχνει σε κόρνερ. Στην συνέχεια ένα σουτ του Άνχελ πέρασε άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Βέροια να χάνει μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 2-0, με τον Φοφανά για άλλη μια φορά να αστοχεί. Στην συνέχεια ο ίδιος παίκτης έχασε άλλη μια ευκαιρία στο 53ο λεπτό με τον Σαράνοφ να μπλοκάρει την μπάλα.

Η Λαμία ανέβασε την απόδοση της και κυνήγησε ένα τέρμα για να «κλειδώσει» την παραμονή. Η πίεση απέδωσε και η ομάδα του Φέστα ισοφάρισε με ένα καταπληκτικό γκολ. Στο 78ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μπεχαράνο έκανε ένα ασύλληπτο πλασέ στην κίνηση από το ημικύκλιο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Βέροιας.

Το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος και χάρης τα 2 εκτός έδρας γκολ τα οποία έχει πετύχει στο πρώτο παιχνίδι εξασφάλισε την παρουσία της στην Super League 1 και την επόμενη αγωνιστική σεζόν.