Euroleague

Επιτυχημένο το τεστ….ΠΑΠ για Ολυμπιακό

Με κορυφαίο τον Παπανικολάου στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός επικράτησε της Άλμπα στο ΣΕΦ με 86-76 στο ΣΕΦ για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

24.11.2022 | 22:33

Μετά την ήττα από την Μακάμπι στο «Γιαντ’ Ελιάου» ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν της Άλμπα στο ΣΕΦ με 86-76 και ανέβηκαν στο 7-3. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Παπανικολάου ο οποίος μαζί με τον Σλούκα συνέβαλαν τα μέγιστα στην τέταρτη περίοδο ώστε η ομάδα τους να φτάσει στην νίκη. Από τους Γερμανούς που υποχώρησαν στο 3-7 ξεχώρισαν οι Λο και Σμιθ με 12 πόντους.

Χάρη στον ορεξάτο Βεζένκοφ, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το ελάχιστο προβάδισμα (11-10), στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες έκαναν απανωτά λάθη και με τον Κουμάντζε μπροστάρη η Άλμπα πήγε στο +5 (11-16), το οποίο συντήρησε με τους Λο και Λάμερς (16-21), μέχρι το 9’. Στα υπολοιπα λεπτά οι δυο ομάδες δυσκολεύτηκαν να σκοράρουν και ο Σλούκας διαμόρφωσε με 2/2 βολές το 18-21 της τρίτης περιόδου.

Οι Βεζένκοφ και Σλούκας κρατούσαν επιθετικά τον Ολυμπιακό στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, αλλά ο «ζεστός» Ντέλοβ διατηρούσε σταθερά μπροστά την Άλμπα (27-31), μέχρι το 13’. Αυτό όμως θύμωσε τους «Πειραιώτες» που με μπροστάρηδες τους Μπολομπόι και Κάαναν που ήρθαν από τον πάγκο με σερί 9-0 έφεραν τους γηπεδούχους μπροστά με 37-31 στο 16′. Οι οποίοι άρχισαν τα λάθη και οι Γερμανοι με σερί 7-0 με τους Μπλατ και Σμιθ πέρασαν μπροστά με 37-38 με τον Σλούκα να βάζει καλάθι και να διαμορφώνει το 39-38 του ημιχρόνου.

Ακόμη ένα 7-0 από τους «Πειραιώτες» που χάρη στον ΜακΚίσικ ξέφυγαν με 46-38 στο 23′. Οι φιλοξενουμενοι με  Σίκμα και Ζούσμαν πλησίασαν στο καλάθι την διαφορά (46-44) στο 26′. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του ματς ανέβηκε κατακόρυφα, με τους Πειραιώτες να είχαν το προβάδισμα και με τρίποντο του Παπανικολάου να πηγαίνουν στο +6 (55-49), στο 27’. Στην συνέχεια οι δυο ομάδες επιδώθηκαν σε διαγωνισμό τριπόντων με την τρίτη περίοδο να λήγει με 61-59.

Ο Λάιμερς ισοφάρισε για την Άλμπα σε 61-61 στα πρώτα δευτερόλεπτα της τέταρτης περιόδου αλλά οι Βεζένκοφ και Σλούκας έφεραν τον Ολυμπιακό μπροστά με 70-63 όμως ο Λο με πέντε σερί ποντους πλησίασε στο καλάθι για τους φιλοξενούμενους (70-68). Στη συνέχεια, ένα τρίποντο του Λαρεντζάκη «αφύπνισε» και τους υπόλοιπους, με τους «ερυθρόλευκους» να βγάζουν άμυνες και με καλάθια στο ανοικτό γήπεδο με τον Παπανικολάου ξέφυγαν στο +9 (77-68), στο 36’. Καθοριστικό το τρίποντο του Παπανικολάου στο 37′ που έκανε το 80-72 στο 37′ και εν τέλει πανηγύρισαν την νίκη με 86-76.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 39-38, 61-59, 86-76