overfm.gr | La Liga | Επιτέλους νίκη στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» για Μπέτις

Μετά από δυο ήττες και τρεις ισοπαλίες στο «Μπενιτο Βιγιαμαρίν» η Μπέτις πανηγύρισε νίκη επί της Βαγιαδολίδ με 2-1.

Έχοντας να κερδίσει στο «Μπενιτο Βιγιαμαρίν» από τις 16 Οκτωβρίου η Μπέτις επιβλήθηκε με 2-1 της Μαγιόρκα και ανέβηκε στην πέμπτη θέση με αποτέλεσμα να είναι στην διεκδίκηση του σεντονιού.

Μόλις στο 2′ οι «βερδιμπλάνκος» άνοιξαν το σκορ όταν ο Κανάλες πάσαρε στον Χουάνμι και αυτός πλάσαρε κάτω από τα πόδια του Μασίπ κάνοντας το 1-0. Με την συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν όταν ο Πέρεθ πάσαρε στον Λάριν και με διαγωνιο σουτ έγραψε το 1-1. Όμως, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Αγιόθε Πέρεθ ανατράπηκε, εντός μεγάλης περιοχής, από τον Χόνγκλα, ο Ματέου Λαόθ έδειξε άσπρη βούλα και ο Κανάλες το μετέτρεψε σε γκολ γράφοντας το 2-1 για τους «Σεβιγιάνους».

Στην επανάληψη, ο Ενρίκε σπατάλησε ευκαιρία για το 3-1, κάτι που, παραλίγο, να στοιχίσει στην Μπέτις, όταν ο Μοντσού εκτέλεσε φάουλ, με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι.

ΜΠΕΤΙΣ: Μπράβο, Σαμπάλι, Λουίς Φελίπε, Βίκτορ Ρουίθ, Άμπνερ (46′ Ενρίκε), Ροντρίγκες (90′ Γκονζάλες), Καρβάλιο, Κανάλες (46′ Μιράντα), Χουάνμι (81′ Χοακίν), Φεκίρ, Αγιόθε Πέρεθ (81′ Γουίλιαν)

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: Μασίπ (78′ Ατσέβες), Λουίζ Πέρεθ, Χόνγκλα, Χαβιέρ Σάντσες (46′ Αγουάδο), Ολάσα, Μοντσού, Κίκε Πέρεθ (71′ Ιβάν Σάντσες), Πλάτα, Ματσίς (46′ Ελ Γιαμίκ), Πλάνο (80′ Λεόν), Λάριν