overfm.gr | La Liga | Επιτέλους νίκη για Χετάφε

Την παρθενική της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πήρε η Χετάφε η οποία επιβλήθηκε με 2-1 της Σοσιεδάδ στο «Κολισιάιουμ Αλφόνσο Πέρεθ».

Xρειάστηκε να φτάσει η πέμπτη αγωνιστική στην La Liga και η Χετάφε να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Οι «Μαδριλένοι» επιβλήθηκαν της Σοσιεδάδ με 2-1 στο «Κολισιάιουμ Αλφόνσο Πέρεθ» με αποτέλεσμα να ξεφύγουν από την επικίνδυνη ζώνη.

Η πρώτη μεγάλη φάση σημειώθηκε στο 12′ όταν οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι αλλά ο Μαγιοράλ νικήθηκε από τα 11 βήματα από τον Ρεμίρο. Ο γκολκίπερ των «Βάσκων» στο 26′ πρόλαβε τον Ουνάλ αλλά ο τελευταίος στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με φοβερή εκτέλεση φάουλ έστειλε την Χετάφε με προβάδισμα στα αποδυτήρια με 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 48′ σε γύρισμα του Ουνάλ ο Αλένια πλάσαρε ιδανικά και έκανε το 2-0 για τους πρωτευουσιάνους δίνοντας προβάδισμα ασφαλείας. Δυο λεπτά αργότερα ο Τσο σέντραρε από αριστερά και ο Μέντεθ με κεφαλιά μείωσε σε 2-1 για τους φιλοξενουμένους.

Στην συνεχεια οι δυο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι στο 72′ για την Χεταφε με δυνατό σουτ του Ουνάλ και στο 87′ για την Σοσιεδάδ με τον Μέντεθ. Μεσολάβησε το γκολ του Μουνίρ στο 80′ που ακυρώθηκε.

ΧΕΤΑΦΕ(Κίκε Σάντεθ Φλόρες): Σορία, Σουάρεθ, Ντουάρτε, Μίτροβιτς, Ανχιλέρι (52’ Ιγκλέσιας), Άλβαρες, Μακσίμοβιτς, Αλενιά (69′ Πόρτου), Ουνάλ, Άνχελ Αλγκόμπια (60’ Σεοάνε), Μαγιοράλ (69′ Μουνίρ)

ΣΟΣΙΕΔΑΔ(Ιμανόλ Αλγκουαθίλ): Ρεμίρο, Σόλα (69′ Γοροσαμπέλ), Μουνιόθ, Μερίνο, Πατσέκο, Θουμπελδία, Θουμπιμένδι, Κούμπο (46’ Νταβίντ Σίλβα), Τουριέντες (46’ Μπράις Μέντεθ), Σέρλοθ (82’ Καρικαμπούρου), Σαντίκ (37’ Τσο)

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.