overfm.gr | Serie A | Eπιτέλους νίκη για Μπολόνια

Μετά από 40 μέρες η Μπολόνια γεύτηκε την χαρά της νίκης επικρατώντας με 2-0 της Λέτσε στο «Ρενάτο Νταλ’ Άρα».

Χρειάστηκαν να περάσουν 40 μέρες ώστε η Μπολόνια να κερδίσει στο πρωτάθλημα. Οι «ροσομπλού» επικράτησαν της Λέτσε με 2-0 στο «Ρενάτο Νταλ’ Άρα» και ανέβηκαν στην 13η θέση μαζι με Φιορεντίνα και Μόντσα έχοντας 10 βαθμούς ενώ οι φιλοξενούμενοι στην 17η με 5.

Στο 13′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι με τον Αρναούτοβιτς να το μετατρέπει σε γκολ για το 1-0. Στο 21’ μετά από γύρισμα του Καμπιάσο, ο Φαλκόνε έκανε άστοχη έξοδο αλλά ο Αεμπίσερ αστόχησε σε κενό τέρμα και στο 34′ με κεφαλιά ο Φέργκιουσον έγραψε το 2-0.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά ώστε να πετύχουν το γκολ της τιμής και μέσα σε ενα λεπτό έχασαν δυο μεγάλες ευκαιρίες. Στο 50′ ο Ντι Φραντσέσκο σούταρε και ο Σκορούπσκι είπε όχι ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό η κεφαλιά του Μπασιρότο πέρασε μόλις αουτ. Η Μπολόνια παραλίγο να κάνει το 3-0 αλλά το σουτ του Ορσολίνι έφυγε μόλις άουτ.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ(Τιάγκο Μότα): Σκορούπσκι, Πος, Μπονιφάτσι (73’ Σόσα), Μεδέλ, Καμπιάσο, Λουκουμί (66’ Σουμαορό), Φέργκιουσον (87’ Σοριάνο), Αεμπίσερ, Ντομίνγκεθ, Αρναούτοβιτς, Μπάροου (66’ Ορζολίνι).

ΛΕΤΣΕ(Μάρκο Μπαρόνι): Φαλόνε, Μπασιρότο, Πετσέλα, Γκεντρί, Πόνγκρατσιτς, Χιούλμαντ (73’ Μπλιν), Άσκιλντσεν (46’ Ντι Φραντσέσκο), Μπαντά (46’ Ουντέν), Χοάν Γκονθάλεθ, Τσισέι (83’ Κολόμπο), Στρεφέτσα (74’ Πάμπλο Ροντρίγκες)

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.