overfm.gr | Premier League | Eπιτέλους νίκη για Έβερτον

Μετά από τέσσερις σερί ισοπαλίες ήρθε και η πρώτη νίκη της Έβερτον με 1-0 επί της Γουέστ Χαμ στο «Γούντισον Παρκ».

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρώτάθλημα μετά από τέσσερις συνεχόμενες ισοπαλίες πανηγύρισε η Έβερτον κερδίζοντας με 1-0 την Γουέστ Χαμ στο «Γούντισον Παρκ» στην κουτσουρεμένη 8η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Με αυτήν την νίκη οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στην 13η θέση έχοντας μαζί με την Σαουθάμπτον με 7 βαθμούς.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν από μέτριο ως κακό με πολύ ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δυο εστίες. Στην επανάληψη και στο 49′ στην πρώτη αξιόλογη φάση στο ματς ο Ιγουόμπι βρήκε με κάθετη μπαλιά τον Μόπε και νίκησε τον Φαμπιάνσκι για το 1-0 των «ζαχαρωτών». Στην συνέχεια οι «Λονδρέζοι» πίεσαν και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες. Στο 67′ η κεφαλιά του Σούτσεκ πέρασε άουτ και λίγο αργότερα είχαν δοκάρι σε εκπληκτικό πλασέ του Μπενράμα.

Ο Κονέ ήταν ο μοιραίος καθώς έχασε δυο μεγάλες ευκαιρίες στο 84′ αφού νικήθηκε από τον Μπέγκοβιτς και στο 87′ αφού πέρασε τον τερματοφύλακα της Έβερτον έστειλε την μπάλα άουτ και η ομάδα από το Λίβερπουλ πήρε την πρώτη της φετινή νίκη.

ΕΒΕΡΤΟΝ(Φρανκ Λάμπαρντ): Μπέγκοβιτς, Ταρκόβσκι, Κόαντι, Μικολένκο, Γκέιγ, Πάτερσον, Γκρέι, Ονάνα, Μοπέ, Ιβόμπι, Γκόρντον

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ(Nτέιβιντ Μόιζ): Φαμπιάνσκι, Κρέσγουελ, Τσουφάλ, Ζουμά, Κέρερ, Σούτσεκ, Ράις, Φορνάλς, Πακετά, Αντόνιο, Μπόουεν

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.