overfm.gr | Super League 1 | Επιτέλους νίκη για Ατρόμητο με Ροτάριου

Ο Ατρόμητος μετά από 4 σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με 1-0 του Λεβαδειακού στο Περιστέρι.

Την χαρά της νίκης μετά από 4 σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα κατάφερε να γευτεί ο Ατρόμητος. Η ομάδα των δυτικών προαστίων επικράτησε με 1-0 του Λεβαδειακού χάρη σε γκολ του Ροτάριου και ανέβηκαν στην έβδομη θέση με 28 βαθμούς και κυνηγάνε την πρώτη εξάδα όπου οδηγεί στα πλέι-οφ. Στον αντίποδα οι νεοφώτιστοι παρουσιάστηκαν ανύπαρκτοι επιθετικά και με την ήττα αυτή παρέμειναν στην προτελευταία θέση με 13 βαθμούς ενώ τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Βήχου στο 58′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Μια απόφαση που θα συζητηθεί.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι θέλοντας να πετύχουν το γρήγορο γκολ ώστε να απαλλαχθούν από το οποιοδήποτε άγχος. Στο 11′ έχασαν την πρώτη καλή φάση με τον Ρομπάιγ να βρισκεται απέναντι απο τον Γκροφ αλλά να πλασάρει άουτ. Η ομάδα των δυτικών προαστίων προσπαθεί να σπάσει την άμυνα των φιλοξενουμένων κυκλοφορώντας την μπάλα από τα πλάγια κυρίως. Και ενώ τα λεπτά περνούσαν και η ομάδα του Κόλμαν αύξανε την πίεση στο 33′ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ. Ο Έντερ έκανε την σέντρα και ο Ροτάριου έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκροφ για να κάνει το 1-0. Στην συνέχεια ο Ατρόμητος βγήκε μπροστά και πίεσε και για δεύτερο γκολ με τον Λεβαδειακό να παίζει με αντεπιθέσεις κυριως. Ο τελευταίος έφτασε κοντά στην ισοφάριση όταν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έπειτα από κόρνερ ο Τσάπρας σούταρε λίγο άουτ.

Ο Κιάρτασον πέρασε στο ματς στο 50′ για τον Ατρόμητο και λίγο έλειψε να σκοράρει δυο λεπτά αργότερα όταν το σουτ του εν κινήσει από την σέντρα του Κεσχρίντα πέρασε μόλις άουτ. Και στο 58′ οι νεοφώτιστοι έμειναν με δέκα παίκτες όταν ο Βήχος μέσα σε ένα λεπτό με την δεύτερη να είναι αυστηρή καθώς ανέτρεψε τον Αγκιμπού που τσίμπησε την μπάλα. Ο τελευταίος είχε ένα καλό σουτ δυο λεπτά αργότερα που έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Γκροφ. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την αριθμητική τους υπεροχή ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα και περιόρισαν σε παθητικό ρόλο την ομάδα του Πετράκη και μάλιστα στο 77′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία να κλειδώσουν την νίκη. Ο Αγκιμπού σούταρε πολύ δυνατά από τα δυο μέτρα με τον Γκροφ να βγάζει με απίθανη απόκρουση το σουτ του. Και στο 83′ είχαμε την φάση του αγωνα με τον Αγκιμπού να σουτάρει με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Κιάρτασον σε κενή εστία σούταρε στα χέρια του Γκροφ. Και στο 86′ οι «Βοιωτοί» απείλησαν με ισοφάριση όταν απο εκτέλεση φάουλ του Ντεντάκη η μπάλα έφτασε στον Λιάγκα που αμαρκάριστος από την μικρή περιοχή με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα χέρια του Γιαννιώτη.

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης – Κεσχρίντα, Χατζηϊσαΐας, Στρούγγης, Αθανασίου – Έρλινγκμαρκ(76′ Οικονομίδης), Έντερ – Ροτάριου, Αγκιμπού, Ρομπάιγ(61′ Τζοβάρας) – Τζαβίδας(50′ Κιάρτανσον).

Λεβαδειακός (Γιάννης Πετράκης): Γκροφ – Ντεντάκης, Τσάπρας, Παζ, Παναγιώτου(46′ Βήχος) – Μεχία(46′ Σκβάρκα), Νίκας, Νταμπό – Λούα Λούα, Βρακάς(80′ Σακό), Γερεμέγεφ.