overfm.gr | Champions League | Επικράτησε 1-0 η Μπρίζ με «δώρο» του Χραντέτσκι

Η Κλαμπ Μπριζ επικράτησε της Μπάγερ Λεβερκούζεν με 1-0 χάρις το γκολ του Σιλά μετά από επική γκάφα του Χραντέσκι.

Η Κλαμπ Μπριζ αντιμετώπισε την Μπάγερ Λεβερκούζεν για την πρώτη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου του Champions League. Με τις δύο ομάδες να είναι σχετικά πιο αδύναμες από τις άλλες δύο στο γκρουμπ που είναι η Ατλέτικο Μαδρίτης και η Πόρτο.

Με το παιχνίδι να είναι αρκετά ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο χωρίς κάποια από τις δύο ομάδες να έχει πάρει τα ηνία του αγώνα, ή να έχει ξεχωρίσει. όμως οι Βέλγοι κατάφεραν να σκοράρουν για το τελικό όπως αποδείχτηκε 1-0. Στο 42′ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Σιλά  και τον κακό υπολογισμό του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων Χραντέσκι, οι Βέλγοι άνοιξα το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν συντριπτικά τα πράγματα. Πάλι σχετικά ισορροπημένα ήταν τα πράγματα στον αγώνα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμά τους και επικράτησαν με αυτό το τελικό 1-0 επί της Λεβερκούζεν.

Κλαμπ Μπριζ(Καρλ Χέφκενς): Μινιολέ, Οντόλ, Μέχελε, Σιλά, Μέιγερ, Νίλσεν, Ονιεντικά (83’Μπαλάντα), Βανάκεν, Σκοβ Όλσεν (83’Σάντρα), Σοβά (89’Σόμπολ), Τζουτλά (64’Γέρεμτσουκ).

Μπάγερ Λεβερκούζεν(Τζεράρντο Σεοάνε): Χραντέτσκι, Κοσουνού, Τα, Χικάπι, Μπάκερ (67’Χλόζερ), Αράνγκις (46’Παλάσιος), Άντριτς (67’Ντεμιρμπάι), Φρίμπονγκ (86’Αζμούν), Χάντσον-Οντόι (86’Αμίρι), Ντιαμπί, Σικ.