overfm.gr | Premier League | Επικό comeback της Σίτι και νίκη στην επανάληψη

Με μια μυθική ανατροπή στην επανάληψη η Μάντσεστερ Σίτι επιβλήθηκε με 4-2 της Τότεναμ στο «Έτιχαντ» ενώ βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο ημίχρονο σε εξ αναβολής ματς.

Η Μάντσεστερ Σίτι έκανε επική ανατροπή στην επανάληψη επικρατώντας της Τότεναμ με 4-2 στο «Έτιχαντ» ενώ έχανε στο ημίχρονο με 2-0 σε εξ αναβολής παιχνίδι για την Πρέμιερ Λιγκ.

Στο 39’ ο Γιορίς έσωσε  μετά από σουτ του Λιούς ενώ στο 41’ ο Χάαλαντ έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Τότεναμ, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει με διπλή προσπάθεια τον Γιορίς. Στο 44′ οι «Λονδρέζοι» πάγωσαν το «Έτιχαντ» όταν ο Έντερσον έκανε κακή πάσα για τον Κανσέλο, ο Μπεντανκούρ του έκλψε και ο Κουλουσέβσκι πλάσαρε για το 0-1. Πριν καλά καλά συνέλθουν από το σοκ , οι γηπεδούχοι έπαθαν και δεύτερο. Στο 45′ ο Κέιν έκανε το σουτ και ο Έντερσον απέκρουσε και ο Έμερσον με κεφαλιά σε κενή εστία έκανε το 0-2.

Στο 51′ Μαχρέζ έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, Γκιντογκάν και Γκρίλις δεν κατάφεραν να σκοράρουν, ο Άλβαρες ευνοήθηκε από τις κόντρες και σούταρε σε κενή εστία για το 1-2.  Δυο λεπτά αργότερα ο Ρόδρι γέμισε ο Μαχρέζ πήρε την κεφαλιά και με νέα κεφαλιά ο Χάαλαντ ισοφάρισε σε 2-2. Στο 60′ ο Κουλουσέφσκι έκανε το γέμισμα η μπάλα έφτασε στον Πέρισιτς που πλάσαρε αλλά η μπάλα βρήκε στον Λιούις και στη συνέχεια και στο δοκάρι. Και ενώ η Τότεναμ δεν έκανε το 3-2 αυτό το έκανε η Σίτι στο 64’ο Μαχρέζ με πολύ ωραίο σουτ έκανε το 3-2 και ταυτόχρονα την απόλυτη ανατροπή της ομάδας του. Και στο 90′ μετά από λάθος του Λενγκλέ ο Μαχρέζ έκλεψε και πλάσαρε για το τελικό 4-2.

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Ακέ, Ακαντζί, Στόουνς  Λιούις (83’ Γουόκερ), Γκιντογκάν (80’ Μπερνάρντο Σίλβα), Ρόδρι, Μαχρέζ, Γκρίλις, Άλβαρες, Χάαλαντ

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Ρομέρο, Ντάιερ, Ντέιβις (78’ Λενγκλέ), Έμερσον (78’ Ριτσάρλισον), Πέρισιτς (69’ Σεσενιόν), Χόιμπιεργκ, Μπεντανκούρ (75’ Μπισουμά), Κουλουσέβσκι, Σον, Κέιν