overfm.gr | Premier League | Επίδειξη ισχύος της Λίβερπουλ στο «Βίλα Παρκ»

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Λίβερπουλ επικρατώντας της Άστον Βίλα με 3-1 μέσα στο «Βίλα Παρκ».

Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε η Λίβερπουλ στο «Βίλα Παρκ» επικρατώντας με 3-1 της Άστον Βίλα και πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη της νίκη. Με αυτό το τρίποντο οι «ρεντς» βρίσκονται στην έκτη θέση με 25 βαθμούς ενώ οι γηπεδούχοι στην 12η με 18.

Μόλις στο 5′ η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ άνοιξε το σκορ όταν ο Άρνολντ σήκωσε για τον Ρόμπερτσον και αυτός για τον Σαλάχ που από κοντά έκανε το 0-1. Στο 17′ ο Άλισον απέκρουσε την κεφαλιά του Γουότκινς. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Νούνιες έχασε απίθανη ευκαιρία μετά από γύρισμα του Τσάμπερλεϊν ενώ στο 20’ ακυρώθηκε το γκολ του Ματίπ για οφσάιντ.

Στο 27′ ο Νούνιες έκανε το σουτ με τον Όλσεν να σώζει και στο 37′ ο Σαλάχ πάσαρε στον Φαν Ντάικ και με συρτό σουτ έκανε το 0-2. Στις αρχες της επανάληψης ακυρώθηκε γκολ για την ομάδα του Μπέρμπιγχαμ με τον Γουότκινς ενώ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να κάνουν τρία τα τέρματα τους αλλά ο Σαλάχ στο 51΄νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Όλσεν. Στο 59′ ο Γουότκινς με κεφαλιά μείωσε σε 1-2 και στο 75′ ο Νούνιες έχασε κλασσική ευκαιρία για το 1-3. Το οποίο ήρθε έξι λεπτά αργότερα από τον Μπαΐτσετιτς που πέρασε τον Όλσεν και σκόραρε στην άδεια εστία σφραγίζοντας την νίκη της Λίβερπουλ.

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ(Ουνάι Έμερι): Όλσεν, Κονσά, Μινγκς, ΜακΓκίν, Μπουενδία (86’Ντεντόνκερ), Ντόουγκλας Λουίζ, Γουότκινς, Γιανγκ, Ντιν, Μπέιλι (86’Ινγκς), Καμαρά (85’Κοουτίνιο).

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ(Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Φαν Ντάικ, Άρνολντ (79’Γκόμεζ), Ρόμπερτσον, Ματίπ, Φαμπίνιο, Τιάγκο (67’Κεϊτά), Χέντερσον (79’Μπαΐτσετιτς), Τσάμπερλεϊν (67’Έλιοτ), Σαλάχ, Νούνιες (87’Ντόακ)