overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | Έπιασε τον ταύρο από τα κέρατα και έδωσε Μ-πόνο περνώντας στους 8

Με ήρωα τον Γιασίν Μπόνο που απέκρουσε τρία πέναλτι το Μαρόκο έκανε την έκπληξη και απέκλεισε την Ισπανία περνώντας στα προημιτελικά.

Το Μαρόκο έγραψε ιστορια. Με ήρωα και κορυφαίο τον Γιασίν Μπόνο που απέκρουσε τρία πέναλτι ταπείνωσε την Ισπανία με 3-0 στην ρώσικη ρουλέτα και πέρασε για πρώτη φορά στην ιστορία του στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Η κανονική διάρκεια και η παράταση έληξαν χωρίς τέρματα ενώ οι Μαροκινοι θα αντιμετωπίσουν στους 8 το Σάββατο (10-12) στις 17.00 τον νικητή του ζευγαριού Πορτογαλία-Ελβετία που θα γίνει στις 21.00 απόψε. Οι Ισπανοί για δεύτερο σερί Μουντιάλ αποκλείονται στους 16 και στην διαδικασία των πέναλτι μετά το 2018 όπου είχαν μείνει έξω από τους τότε οικοδεσπότες Ρώσους.

Οι «φούριας ρόχας» κυκλοφόρησαν την μπάλα στα πρώτα λεπτά έχοντας μια φλύαρη υπεροχή. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι Αφρικανοί όχι απλά ισορροπούσαν αλλά έφερναν το παιχνίδι στα μέτρα τους. Έτσι στο 12′ έχασαν την πρώτη καλή φάση με το φάουλ του Χακίμι που πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σιμόν. Η ομάδα του Ρεραγκρί συνέχισε να έχει την υπεροχή και οι Ισπανοί έμοιαζαν να τα χουν χαμένα. Και όμως για αυτούς παραλίγο να σκοράρουν στο 27′ όταν ο Ασένσιο βρέθηκε σε θέση βολής αλλά σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Έξι λεπτα αργότερα ήταν η σειρά των Μαροκινών να απειλήσουν όταν ο Μαζραουί σούταρε με δύναμη και από μακριά με τον Σιμόν να μαζεύει με διπλή προσπάθεια. Οι ίδιοι μάλιστα έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 42′ όταν μετά από διαδοχικές σέντρες των Χακίμι και Μπουφάλ ο Άγκερ έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής στέλνοντας την μπάλα άουτ με το ημίχρονο να λήγει ισόπαλο χωρίς τέρματα.

Ίδιο το σκηνικό και στις αρχές του δεύτερου ημίχρονου, με την Ισπανία να προσπαθεί να βρει τον δρόμο με συνεχόμενες πάσες, ενώ το Μαρόκο αμύνεται και περιμένει την ευκαιρία να ξεχυθεί στην αντεπίθεση. Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε είναι σαφώς καλύτερη στην επανάληψη σε αντίθεση με το πρώτο μέρος παίρνοντας την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων , αλλά να μην μπορεί να γίνει απειλητική και επικίνδυνη για την εστία του Μπόνο. Στην συνέχεια οι Ισπανοί άρχισαν να χάνουν το κέντρο με αποτέλεσμα να το εκμεταλλευτεί αυτό το Μαρόκο και να προσεγγίσει αρκετές φορές την περιοχή του Σιμόν. Το παιχνίδι πήγαινε πάνω -κάτω και οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Εκεί όπου και η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω με τις δυο ομάδες να προσεγγίζουν συχνά τις αντίπαλες περιοχές για να πετύχουν το γκολ. Αυτή η ομάδα που το άγγιξε ήταν το Μαρόκο στο 104′ όταν ο Ουνάχι έβγαλε τετ α τετ τον Σεντίρα αλλά ο Σιμόν τον σταμάτησε γλυτώνοντας την Ισπανία από την παραβίαση σε ένα καθοριστικό σημείο. Στο δεύτερο ημίχρονο οι «φούριας ρόχας» μπήκαν πιο αποφασισμένοι και περιόρισαν τους αντιπάλους τους σε παθητικό ρόλο. Όσο περνούσαν τα λεπτά γινόντουσαν ολοένα και πιο πιεστικοί και λίγο έλειψε να κλέψουν την πρόκριση στο φινάλε όταν στο 122′ ο Σολέρ έκανε την σέντρα από τα αριστερά και ο Σαράμπια πετάχτηκε από δεξιά και με προβολή έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι και άουτ. Και κάπως έτσι το ματς οδηγήθηκε στην διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί όπου ο Σαμπίρι έκανε το 1-0 για τους Μαροκινούς και ο Σαράμπια είχε ακόμη ενα δοκάρι αυτή την φορά στην διαδικασία των πέναλτι, ο Ζίγιες κάνει το 2-0. Ο Μπόνο νίκησε τον Ασένσιο και στην συνέχεια ο Σιμόν απέκρουσε εκτέλεση του Μπενούν. Ο Μαροκινός πορτιέρο έπιασε και το πέναλτι του Μπουσκέτς και ο Χακίμι με εκτέλεση α λα Πανένκα έστειλε τους Ασιάτες στους 8 γράφοντας ιστορία.

Μαρόκο (Bαλίντ Ρεραγκρί 4-3-3): Μπόνο- Χακίμι, Αγκέρ(85′ Ελ Γιαμίκ), Σάις, Μαζράουι(82′ Ατιγιάτ Αλάχ)- Άμπραμπατ, Ουναχί(120′ Μπενούν), Αμαλάχ(82′ Σεντίρα)- Ζιγιές, Μπουφάλ(66′ Εζαμπντί), Εν- Νεσίρι(82′ Σαμπιρί)

Ισπανία (Λουίς Ενρίκε 4-3-3): Σιμόν- Γιορέντε, Ρόδρι, Λαπόρτ, Άλμπα(98′ Mπαλντέ)- Μπουσκέτς, Πέδρι, Γκάβι(63 Σολέρ)- Όλμο(98′ Φατί), Τόρρες(76′ Γουίλιαμς, 119′ Σαράμπια), Ασένσιο(63′ Μοράτα)