overfm.gr | Super League 1 | Επέστεψε στις νίκες ο Παναθηναϊκός μετ’ επεισοδίων

Σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από την μεγάλη καθυστέρηση στην επανάληψη λόγω ρίψης δακρυγόνου ο Παναθηναϊκός πέρασε από την Λιβαδειά με 1-0 κερδίζοντας τον Λεβαδειακό.

Ένα γκολ του Βέρμπιτς ήταν αρκετό για να επικρατήσει ο Παναθηναϊκός με 1-0 του Λεβαδειακού στην Λιβαδεία και να επιστρέψει στις νίκες μετά από δυο σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα. Με αυτήν την νίκη οι «πράσινοι» είναι μπροστά επτά βαθμούς από την ΑΕΚ που αντιμετωπίζει τον ΠΑΣ Γιάννινα στους Ζωσιμάδες, ενώ οι νεοφώτιστοι ισοβαθμούν στην ενδέκατη θέση με τους «Γιαννιώτες». Σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από την μεγάλη καθυστέρηση στο να ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο λόγω ρίψης δακρυγόνου στην εξέδρα των οπαδών των φιλοξενουμένων,

Απο τα πρώτα λεπτά του ματς το «τριφύλλι» μπηκε δυνατά και προσπάθησε να πάρει τα μέτρα του στο γήπεδο με τους νεοφώτιστους να επιδίδονται σε παθητικό ρόλο και να περιμένουν κάποια αντεπίθεση ώστε να βγουν μπροστά να απειλήσουν. Ενώ είχαν την κατοχή της μπαλας δυσκολεύοντουσαν να κάνουν μια μεγάλη φάση. Παρόλα αυτά όμως στην πρώτη αξιόλογη ευκαιρία του «τριφυλλιού» κατάφερε να σκοράρει στο 35′ ο Σπόραρ πήρε την μπάλα και γύρισε για τον Βέρμπιτς που με σουτ έκανε το 0-1. Ένα τέρμα που έφερε την ολιγόλεπτη διακοπή λόγω καπνογόνων και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία όταν βγήκαν στην αντεπίθεση και η μπάλα έφτασε στον Παλάσιος με τον Στογιάνοβιτς να διώχνει.  Μάλιστα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός είχε δοκάρι με τον Σπόραρ σε σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή.

Mετά την μεγάλη καθυστέρηση στο να αρχίσει το δεύτερο ημίχρονο λόγω της ρίψης δακρυγόνου στην εξέδρα των οπαδών οι γηπεδούχοι πήραν την κατοχή της μπάλας αλλά το «τριφύλλι» έχασε πολύ καλή ευκαιρία στο 55′ με τον Μπερνάρ να πασάρει στον Παλάσιος και να κάνει το σουτ με τον Στογιάνοβιτς να διώχνει σε κόρνερ. Και 8 λεπτά αργότερα ο Λεβαδειακός έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν ο Βήχος έκανε την σέντρα , η μπαλα πέρασε από τον Χουανκάρ και έφτασε στον Βρακά που σούταρε εξεπαφής με τον Μπρινιόλι να κάνει τρομερή απόκρουση. Ενώ περνούσαν τα λεπτά οι φιλοξενουμενοι πηραν εκ νέου τον έλεγχο του αγώνα και στο 81′ θα μπορούσαν να είχαν κλειδώσει το παιχνίδι με τον Πούχατς να σκοράρει αλλά το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR καθώς ο Ιωαννίδης στο ξεκίνημα της φάσης υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ χρησιμοποιώντας τον αγκώνα του. Απο εκεί και πέρα δεν έγινε κάτι με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να πάρει την νίκη που τόσο πολύ ήθελε.

Λεβαδειακός (Γιάσμινκο Βέλιτς 4-2-3-1): Στογιάνοβιτς- Κωνσταντινίδης, Μπάχανακ, Τσάπρας, Βήχος- Χάμοντ(65′ Μεχία), Συμελίδης(84′ Γιαννιώτας)- Τορό(76′ Λούα Λούα), Δούμτσιος(76′ Τσιριγώτης), Νίκας- Μουτίνιο

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς 4-3-3): Μπρινιόλι-Κώτσιρας(80′ Βαγιαννίδης), Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ(80′ Πούχατς)-Κουρμπέλης, Τσέριν, Παλάσιος-Μπερνάρ, Βέρμπιτς(69′ Τσοκάι), Σπόραρ(80′ Ιωαννίδης).