overfm.gr | La Liga | Έπαιξε με την φωτιά αλλά δεν κάηκε η Ατλέτικο

Έστω και δύσκολη η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε της Χιρόνα με 2-1 στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο» με την τελευταία να έχει δυο δοκάρια.

Νίκη με καρδιοχτύπια για την Ατλέτικο Μαδρίτης η οποία επικράτησε της Χιρόνα με 2-1 στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο» και ανέβηκε στην τρίτη θέση μαζί με την Μπιλμπάο που έχει ένα ματς λιγότερο. Δυο δοκάρια στο 2-1 οι φιλοξενούμενοι.

Μόλις στο 5′ η ομάδα της Μαδρίτης άνοιξε το σκορ έπειτα από σέντρα του Γκριζμάν και προβολή στο πίσω δοκάρι από τον Κορέα ο οποίος έγραψε το 1-0. Προς το τέλος του ημιχρόνου ο Χουάν Κάρλος χρειάστηκε να επέμβει τρεις φορές και συγκεκριμένα τον Κούνια στο 37′ και στο 40′ με πλασέ και κοντινό σουτ αντίστοιχα όπως και στο 41′ σε σουτ του Κορέα.

Όμως στο 48′ αποδείχθηκε μοιράιος κάνοντας τεράστια γκάφα και ο Κορέα απο κοντά έκανε το 2-0. Στο 66′ ο Ρικέλμε σούταρε και μετά από κόντρες ξεγέλασε τον Όμπλακ και μείωσε σε 2-1. Δέκα λεπτά αργότερα ο Γκαρσία σούταρε αλλά ο Όμπλακ έδιωξε με αποτέλεσμα η μπάλα να χτυπήσει στο δοκάρι.

Και στο 85′ νέο όχι του Σλοβένου τερματοφύλακα σε σουτ του Γκαρσία σε κόρνερ και από αυτό η κεφαλιά του Στουάν χτύπησε στο δοκάρι, το δεύτερο για την Χιρόνα.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ(Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Ρεϊνίλντο, Σάβιτς, Μολίνα, Χιμένεθ, Βίτσελ (73’ Κοντογκμπιά), Κόκε, Καρασκό (62’ Σαούλ), Κορέα (73’ Ζοάο Φέλιξ), Κούνια (62’ Μοράτα), Γκριεζμάν (62’ Λεμάρ)

ΤΖΙΡΟΝΑ(Μίτσελ): Χουάν Κάρλος, Μιγκέλ (46’ Ναλερί), Μπερνάρντο, Αρνάου (46’ Κόουτο), Αλέις Γκαρσία, Καστεγιάνος, Τσάβι Ερνάντεθ (83’ Τεράτς), Ρικέλμε (80’ Τόνι Βίγια), Ρομέου, Ερέρα, Μπουένο

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.