overfm.gr | Bundesliga | Εντυπωσιακή η Ντόρτμουντ, καθάρισε από ημίχρονο η Μπάγερν

Εντυπωσιακή η Ντόρτμουντ συνέτριψε με 5-0 την Στουτγάρδη στην «Σίγκνταλ Ιντούνα Παρκ» ενώ η Μπάγερν καθάρισε από ημίχρονο την Χόφενχαϊμ κερδίζοντας την με 2-0 στην «Ράιν Νέκαρ Αρίνα».

Μετά από τρία σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα η Ντόρτμουντ επέστρεψε στις νίκες διασύροντας την Στουτγάρδη με 5-0 με αποτέλεσμα να ανέβει στην τέταρτη θέση. Ο Μπέλιγχαμ στο 2′ άνοιξε το σκορ, ο Ζίλε έκανε το 2-0 στο 14′ και ο Ρέινα στο 44′ το 3-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Ο Μπέλινγχαμ στο 53′ έκανε το 4-0 και το σκορ έκλεισε ο Μουκούκου στο 72′.

Σε απόσταση αναπνοής από την πρωτοπόρο Ουνιόν βρισκεται η Μπάγερν μετά την νίκη της με 2-0 επί της Χόφενχαιμ μεσα στην Ράιν Νέκαρ Αρίνα. Οι πρωταθλητές Γερμανίας καθάρισαν το ματς από το πρώτο ημίχρονο χάρη στα γκολ των Μουσιάλα στο 18′ και Τσούπο–Μότινγκ στο 38′.

Εκπληκτικό παιχνίδι στην «Μπάι Αρίνα» με τις Λεβερκούζεν και Βόλφσμπουργκ να αναδεύονται ισόπαλες με 2-2 και να παραμένουν πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Ο Ντιαμπί στο 17 άνοιξε το σκορ για τις «ασπιρίνες» ενώ ο ίδιος επτά λεπτα νωρίτερα είχε χάσει πέναλτι και στο 28′ ο Άντριχ με αυτογκόλ έκανε το 1-1. Οι «λύκοι» έφεραν τα πάνω κάτω καθώς προηγήθηκαν στο 54′ με πέναλτι του Άρνολντ ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 76 με τον Φρίμπονγκ.

Στην τρίτη θέση ανέβηκε η Φράιμπουργκ μετά την νίκη της στην «Γιουρόπα Παρκ Αρίνα» με 2-0 επί της Βέρντερ. Η ομάδα της Βρέμης έμεινε με δέκα παίκτες μόλις από το 14′ λόγω αποβολής του Φριντλ με απευθείας κόκκινη κάρτα και αυτό βοήθησε την αντίπαλο του Ολυμπιακού να φτάσει στην νίκη χάρη στα γκολ των Κούμπλερ στο 56′ και Γκρίφο με πέναλτι στο 80′.

Τέλος το ματς της ημέρας έγινε στο Άουγκσμπουργκ εκεί όπου η τοπική ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 με την Λειψία με την τελευταία παραλίγο να κανει την ολική ανατροπή. Ο Μπερίσα με πέναλτι έκανε το 1-0 στο 34′ και ο Ντεμίροβιτς το 2-0 για τους γηπεδούχους στο 51′. Ο Βάργκας έκανε το 3-0 στο 65′ και όλα έδειχναν ότι η Άουγκσμπουργκ θα πάρει την νίκη. Αμ δε. Ο Ιαγκό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη στο 66′ για τους γηπεδούχους και οι «ταύροι» το εκμεταλλεύτηκαν αυτό και μείωσαν στο 73′ με τον Σίλβα. Στο 88′ μείωσε ακόμη πιο πολύ ο Ενκουκού και στο 90′ ο Νοβόα ισοφάρισε σε 3-3.