overfm.gr | Πόλο | Ένα βήμα πριν από άλλον έναν τίτλο ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός ήταν ξανά ασταμάτητος, επικράτησε 9-6 του Εθνικού στη Λάρισα και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, φτάνοντας ένα βήμα πριν από άλλον έναν τίτλο.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗ ΛΑΡΙΣΑ :Ένα βήμα πριν από τον τρίτο τίτλο της φετινής σεζόν είναι ο Ολυμπιακός. Η γυναικεία ομάδα πόλο των «ερυθρόλευκων» επικράτησε άνετα του Εθνικού 9-6. Στον δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Στο κλειστό κολυμβητήριο της Λάρισας. Και για το τρόπαιο θα αντιμετωπίσει τον ΑΝΟ Γλυφάδας.

Η ομάδα του Αλεξάνταρ Τσίριτς ήταν εξαιρετική στο πρώτο οκτάλεπτο, που πέτυχε τρία τέρματα. Και στη συνέχεια κατέβασε στροφές, ενόψει και του τελικού. Σε κανένα σημείο όμως του αγώνα δεν απειλήθηκε ουσιαστικά από τον Εθνικό.

Η εικόνα του αγώνα

Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν δυνατά στο ματς με τον Εθνικό και άνοιξαν το σκορ (1-0), με εντυπωσιακό γυριστό σουτ της Ξενάκη (7:08), ενώ διπλασίασαν τα τέρματα τους (2-0), με έξυπνη λόμπα της Ε. Πλευρίτου (3:48). Η ομάδα του Αλεξάνταρ Τσίριτς συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, έφτασε και σε τρίτο γκολ (3-0), με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι της Ελευθεριάδου (2:49) και «έκλεισε» το πρώτο οκτάλεπτο με +3 προβάδισμα επί των τυπικά φιλοξενούμενων, έχοντας μάλιστα και δύο δοκάρια! Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά και στη δεύτερη περίοδο και έκανε το 4-0, με την Β. Πλευρίτου από τη θέση του φουνταριστού (5:22), αλλά λίγο αργότερα, δέχθηκε δύο τέρματα από τον Εθνικό, για το 4-2. Οι πρωταθλήτριες Ευρώπης απάντησαν στο 2-0 σερί του αντιπάλου και με σκόρερ την Ελευθεριάδου στην παίκτρια παραπάνω (0:58), ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με το σκορ στο 5-2. Δείχνοντας ότι το βήμα πριν την πρόκριση στον τελικό ήταν πολύ κοντά.

Προβάδισμα 8-3 και νίκη-πρόκριση!

Στο ξεκίνημα του τρίτου οκτάλεπτου, τα κορίτσια του Θρύλου ανέβασαν τη διαφορά στο +5 (8-3), με τις Ξενάκη (7:48, 5:30) και Τριχά (5:06), αλλά δέχθηκαν δύο ακόμη γκολ από τον Εθνικό και πήγαν στην τέταρτη και τελευταία περίοδο με προβάδισμα 8-5. Στο τέταρτο οκτάλεπτο, οι «ερυθρόλευκες» σκόραραν ένα ακόμα γκολ, κάνοντας το 9-5, με την Ελευθεριάδου (7:36) και έτσι, έφτασαν στη νίκη-πρόκριση επί του Εθνικού με 9-6. Φτάνοντας έτσι ένα βήμα πριν από την κατάκτηση ενός ακόμα τίτλου.

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 2-2, 3-3, 1-1

Η διακύμανση

1ο οκτάλεπτο:

1-0 Ξενάκη (φουνταριστό, 7:08), 2-0 Ε. Πλευρίτου (περιφέρεια, 3:48), 3-0 Ελευθεριάδου (πέναλτι, 2:49)

2ο οκτάλεπτο:

4-0 Β. Πλευρίτου (φουνταριστό, 5:22), 4-1 Ελληνιάδη (π/π, 4:09), 4-2 Πάρκες (φουνταριστό, 3:07), 5-2 Ελευθεριάδου (π/π, 0:58)

3ο οκτάλεπτο:

6-2 Ξενάκη (φουνταριστό, 7:48), 6-3 Ιωάννου (περιφέρεια, 6:53), 7-3 Ξενάκη (φουνταριστό, 5:30), 8-3 Τριχά (κόντρα, 5:06), 8-4 Ι. Χαραλαμπίδη (π/π, 3:51), 8-5 Πάρκες (κόντρα, 1:59)