overfm.gr | Super League 1 | Ένα ημίχρονο αρκούσε για την νίκη στον Ολυμπιακό

Ένα πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό στον Ολυμπιακό για να πανηγυρίσει την νίκη στην Νεάπολη επί του Ιωνικού με 2-0.

Με το δεξί ξεκίνησε το 2023 ο Ολυμπιακός επικρατώντας με 2-0 του Ιωνικού μέσα στην Νεάπολη καθαρίζοντας το παιχνίδι από το πρώτο μέρος με τα τέρματα των Μπακαμπού και Φορτούνη. Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν στους τριεις βαθμούς την διαφορά από την δεύτερη ΑΕΚ που ηττήθηκε από τον ΠΑΣ Γιάννινα με 2-1 στους άδειους λόγω τιμωρίας Ζωσιμάδες. Στα αξιοσημείωτα το ντεμπούτο του Ροντινέι για την ομάδα του Μίτσελ το οποίο ήταν και θετικό μάλιστα. Όπως επίσης θετικός σε ακόμη έναν αγώνα ήταν ο Φορτούνης.

Όπως ήταν αναμενόμενο οι πρωταθλητές Ελλάδας μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο 7′ έχασαν την πρώτη μεγάλη φάση όταν ο Χουάνγκ πάσαρε στον Ρέαμπτσιουκ που βρέθηκε σε θέση βολής αλλά δεν έκανε καλό τελείωμα. Έξι λεπτά αργότερα έχασαν ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία οι «Πειραιώτες» όταν ο Χάμες μοίρασε κάθετα για τον Φορτούνη που σούταρε από πλάγια θέση με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να επιτίθονται στην εστία του Χουτεσιώτη και στο 26′ τους ακυρώθηκε γκολ σε κεφαλιά του Χάμες καθώς προηγουμένως ειχε προηγηθεί φάουλ του Παπασταθόπουλου στον Μασάς. Τον γόρδιο δεσμό για τους «ερυθρόλευκους» έλυσε ο Μπακαμπού στο 34′ που δεχόμενος την πάσα του Χουάνγκ σούταρε δυνατά και έκανε το 0-1. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 40′ ο Φορτούνης αφου άδειασε τον Τσιγκρίνσκι που με σουτ έστειλε την μπάλα στο αριστερό Γ της εστίας του Χουτεσιώτη για να στείλει την ομάδα του στα αποδυτήρια με 0-2.

Έχοντας το 0-2 του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός έπαιξε πιο άνετα στην επανάληψη μην φορτσάροντας ιδιαίτερα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βγουν μπροστά και να απειλήσουν ώστε να πετύχουν το γκολ της μείωσης χωρις όμως να καταφέρουν να δημιουργήσουν ευκαιρίες και στο 59′ ο Φορτούνης βρέθηκε κοντά στο γκολ όμως απομάκρυνε η άμυνα των «Νικαιωτών». Ο ρυθμός στο παιχνίδι άρχισε να πέφτει ακόμη πιο αισθητά. Με την είσοδο του Ελ Αραμπί στο γήπεδο ο Μαροκινός πάσαρε στο 88′ στον Μπουχαλάκη που σούταρε πάνω στον Τσιγκρίνκσι. Δυο λεπτά αργότερα ο Μαροκινός βρεθηκε σε θέση βολής αλλά έστειλε την μπάλα άουτ με σουτ μέσα από την περιοχή. Η μοναδική καλή στιγμή του Ιωνικού ήταν μια κεφαλιά του Σόουζα έπειτα από εκτέλεση κόρνερ που έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια στο 92′ , ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Σαμασέκου έκανε το σουτ με τον Χουτεσιώτη να διώχνει και τον Ολυμπιακό να παίρνει την νίκη.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης – Μύγας, Σόουζα, Τσιριγώτης, Τσιγκρίνσκι, Ρουμπουλάκου(81′ Κάνιας) – Βαλεριάνος, Φαντιγκά(81′ Ιωαννίδης), Άοσμαν(65′ Καμπράλ), Λοβέρα(65′ Ελευθεριάδης) – Μασάς(54′ Μάντζης)

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης – Ροντινέι, Παπασταθόπουλος, Ντόη, Ρέαμπτσιουκ – Χουάνγκ(84′ Σαμασέκου), Εμβιλά – Φορτούνης(66′ Μασούρας), Χάμες(84′ Μπουχαλάκης), Μπιέλ(73′ Γκάρι) – Μπακαμπού(73′ Ελ Αραμπί)