overfm.gr | Euro 2021 | Ελβετία-Τουρκία 3-1: Νίκη και ελπίδες για «16» για τους Ελβετούς

Απέναντι σε μια πολύ κακή Τουρκία, η Εθνική Ελβετίας πήρε την νίκη και πλέον ελπίζει σε πρόκριση από την 3η θέση.

Με τα γκολ των Σεφέροβιτς και Σακίρι, η Ελβετία επικράτησε με 3-1 απέναντι στην πολύ κακή Τουρκία. Η ομάδα του Σενιόλ Γκιουνές, μπήκε πιο δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο η κακή αμυντική λειτουργία της, ήταν αυτή που την πλήγωσε και δέχτηκε 3 γκολ.

Ο Αγώνας

Αν και στον αγωνιστικό χώρο η Εθνική Τουρκίας ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, έχοντας και την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, με τον Ζόμερ να λέει όχι στο σουτ του Αϊχάν στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι Ελβετοί δύο λεπτά μετά,  σε μία αντεπίθεση κόντρα στην ροή του παιχνιδιού βρήκαν τρόπο να σκοράρουν, με ένα σουτ ζωγραφιά του Σεφέροβιτς, που έκανε το 1-0 για την ομάδα του στο 6ο λεπτό.

Στο 15ο λεπτό ήρθε η ώρα που η Τουρκία, βρήκε ξανά τα πατήματα της μέσα στον αγωνιστικό χώρο και έχασε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Μούλντουρ, να παίρνει ένα σουτ το οποίο μπλόκαρε ο Ζόμερ, που κράτησε την Εθνική Ελβετίας ζωντανή για ακόμα μια φορά.

Η Τουρκία μέσα στο πεντάλεπτο 15-20, ήταν αυτή που πίεζε χωρίς να μπορέσει να κρατήσει την κατοχή της μπάλας.

Για να έρθει στο 26′, η δεύτερη σπουδαία φάση των Ελβετών που και πάλι με αντεπίθεση, κατάφεραν να κάνουν το 2-0, με τον Σακίρι να παίρνει ένα εντυπωσιακό σουτ που δεν έδωσε περιθώρια στο Τσακίρ, να αποκρούσει.

Δύο λεπτά αργότερα, ο ίδιος ποδοσφαιριστής βγήκε τετ-α-τετ απέναντι στον Τούρκο τερματοφύλακα, ο οποίος είπε όχι στον Σακίρι αυτή την φορά.

Στο 32ο λεπτό, ήρθε και πάλι η ευκαιρία της Τουρκίας να απειλήσει, με τον Μούλντουρ να μαζεύει την μπάλα μετά την απομάκρυνση των Ελβετών, να την κατεβάζει και να εξαπολύει έναν κεραυνό, αλλά τον Ζόμερ να του λέει και πάλι όχι.

Στο 43′ το παιχνίδι είχε αρχίσει να γίνεται μια προσωπική μονομαχία, Μούλντουρ εναντίον Ζόμερ, με τον Τούρκο, να βρίσκει τρόπο να απειλήσει ξανά την εστία της Ελβετίας και τον Ζόμερ να του λέει για ακόμα μια φορά όχι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν εξίσου καλός, με την Ελβετία να έχει και αυτή την φορά το πάνω χέρι. Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο, η Τουρκία κατάφερε να σκοράρει και να μειώσει σε 2-1, με τον Καχβετσί να πετυχαίνει ένα πολύ όμορφο γκολ.

Νωρίτερα η Ελβετία είχε απειλήσει με τον Εμπολό στο 52′ να χάνει μια σπουδαία ευκαιρία, με τον Τσακίρ να λέει όχι στο σουτ του, ενώ λίγο μετά ο Τούρκος τερματοφύλακας έκανε μια νέα επέμβαση, στην προσπάθεια του σεφέροβιτς.

Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι μοιράστηκε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν εξ ίσου το γκολ. Από την μια η Ελβετία για να τελειώσει το παιχνίδι και από την άλλη, η Τουρκία για να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας ή ακόμα και να πιέσει για την ανατροπή.

Η Ελβετία μετά το 2-1, έχασε ακόμα μια διπλή φάση για να κλειδώσει το μάτς με τον Εμπολό και τον Σακίρι.

Το γκολ που έψαχναν οι Ελβετοί, ήρθε στο 68′, με τον Σακίρι να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ στην αναμέτρηση κλειδώνοντας με αυτόν τον τρόπο την νίκη των Ελβετών με 3-1.

Λίγο αργότερα, ήρθε μια ακόμα σπουδαία ευκαιρία των Ελβετών, με τον Τζάκα να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι του Τσακίρ.